Finansal yenilikler ve Türkiye'de para politikaları üzerine etkisi
Financial innovation and the effect of monetary policy
  1. Tez No: 382138
  2. Yazar: MÜZEYYEN MERVE ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
1970'li yıllardan sonra finans piyasaları hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Finansal liberalizasyon, bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmeler bu değişimin temel yapı taşlarıdır. Finansal piyasaları derinden etkileyen bu gelişmeler finansal yeniliklerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu noktada, finansal yenilikler bilgiye erişimi kolaylaştıran teknolojik gelişmeleri, ödemeler sistemindeki yenilikleri, yeni finansal araç ve hizmetlerin ortaya çıkışını ifade etmektedir. Finansal yenilik süreklilik arz eden bir süreçtir ve ekonominin geneli üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Her şeyden önce, finansal yenilikler, piyasalarda etkinlik, verimlilik artışı sağlamakta ve işlem maliyetlerinde düşüşe yol açmaktadır. Diğer taraftan, yeni finansal araçların kullanımının yaygınlaşması yatırımcılar arasında risk alma eğilimini artırarak piyasalarda kırılganlıklara da neden olmaktadır. Ödeme sistemlerinde meydana gelen yenilikler parasal büyüklüklerin tanımlanmasını güçleştirmektedir. Öyle ki bu gelişmeler finansal krizlerin oluşmasında bile rol oynamaktadır. Bu noktada finansal sistemin merkez bankası, ticari bankalar ve diğer finansal kurumlardan oluştuğu dikkate alındığında, yenilikler ve para politikasının birbiriyle ilişkili olması da kaçınılmazdır. Dolayısıyla finansal yenilikler para politikasının etkinliğini azaltmakta ve merkez bankaları da piyasalar üzerinde hâkimiyetini tekrar kazanmak için yeni hedefler belirlemektedir. Bu tez çalışmasında bu gelişmelerin para politikası üzerinde yarattığı etki ve Türkiye açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Finansal Yenilikler, Para Politikası, Türkiye
Özet (Çeviri)
After the 1970s, the financial markets have gone into a period of rapid change. Financial liberalization, the advent of information and communication technologies are main building stones of this change. These developments affecting financial markets deeply have paved the way for emergency of financial innovations. In this point, financial innovation refers to technological advances which facilitate access to information, innovations in the payment system, emergency of new financial instruments and services. Financial innovation is a continuous process and it has got a considerable effect on the general of economy. First of all, financial innovations provide efficiency, productivity growth in the markets and reduce transaction costs. On the other hand, the widespread use of new financial products has led to fragility in the markets by increasing risk-taking trend among the investors. Developments in payments system has made difficult to define monetary aggregates. So, these innovations have also played role in the formation of financial crisis. At this point, when it is taken into consideration that the financial system is comprised of central bank, commercial bank and other financial institutions, innovations and monetary policy are inevitably related to each other. Accordingly, financial innovation has reduced the effectiveness of monetary policy and the central banks have defined new targets in order to regain dominance on the markets. The purpose of this thesis to examine the impact of these developments on the monetary policy and its implications for Turkey. Key Words : Financial Innovations, Monetary Policy, Turkey