İskeletsel sınıf 3 anomaliye ve farklı mandibular düzlem açısına sahip bireylerde mandibula kondil başı hacminin CBCT üzerinde karşılaştırılması
Comparison of mandibular condyle head volume on CBCT in individuals with skeletal class 3 anomalies and different mandibular plane angles
  1. Tez No: 739581
  2. Yazar: ORKHAN KHALILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MİNE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sınıf III maloklüzyon diğer iskeletsel anomalilere nazaran daha az rastlansa da tedavisi oldukça zorlu bir deformitedir. Tedavisinin zor olma nedenlerinden en önemlisi kondiler gelişimin büyüme gelişim tamamlandıktan sonra da devam etmesidir. Mandibular kondil hacmi; mandibular morfoloji ile ilişkili olup, bir bireyin yüz profilini ve iskelet sınıfını etkilemektedir. Kondil hacmi uzun süreli ortodontik ve ortognatik tedavilerin stabilitesini önemli bir biçimde etkileyeceğinden tedavi planlamasında dikkate alınması gereken faktörlerden birisidir. Bu çalışmamızda iskeletsel sınıf 3 maloklüzyona sahip bireylerde mandibular düzlem açısı ve mandibula kondil başı hacminin 3D CBCT ile ölçülerek, aralarındaki ilişkinin açıklığa kavuşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya ortognatik cerrahi endikasyonu konulan iskeletsel sınıf 3 deformitesi olan, yaşları 18-40 arasında değişen 66 hasta (33 erkek, 33 kadın) dahil edilmiştir. Vertikal yön incelemesi doğrultusunda mandibular düzlem açısı değerlerine göre her grupta 22 hasta olmak üzere 3 grup belirlenmiştir. Gruplar mandibular düzlem açılarına göre normodiverjan (MDA= 26°- 38°), hipodiverjan (MDA < 26°) ve hiperdiverjan (MDA > 38°) olarak ayrılmıştır. Sonrasında operasyon öncesi alınan CBCT görüntüleri kullanılarak, hastaların her iki mandibular kondil başı hacimleri ölçülmüş ve bulunan toplam 132 kondil başı hacmi 3 grup arasında karşılaştırılmıştır. KIBT kayıtlarının DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) görüntüleri Cybermed Ondemand (Cybermed Inc. Korea) 3B modelleme yazılımı kullanılarak üç boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Normodiverjan grubu ile hipodiverjan grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı, normodiverjan grubu ile hiperdiverjan grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı, hipodiverjan grubu ile hiperdiverjan grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Cinsiyete göre düzeltme yapıldığında mandibular düzlem açılarının kondil hacimleri üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Tüm olgular içerisinde yaş ile kondil hacimleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Çalışmanın limitleri dahilinde şu sonuçlara ulaşılmıştır: Hipodiverjan bireyler normodiverjan ve hiperdiverjan bireylere göre daha büyük kondil başı hacmine sahiptir, mandibular düzlem açısı arttıkça kondil başı hacmi küçülmektedir, Erkekler kadınlardan daha büyük kondil başı hacmine sahiptir. Çalışmamızda sol kondil başı hacminin sağ kondil başı hacminden daha büyük olduğu bulunmuştur. Kondil başı hacmi ile yaş arasında ilişki bulunmamıştır. Normodiverjan grupta; ortalama kondil başı hacmi (KBH) 1448,8±264,1 mm³, sağ KBH 1361,9±291,5 mm³, sol KBH 1535,7±305,2 mm³, Hipodiverjan grupta; ortalama KBH 1760,1±476,9 mm³, sağ KBH 1738,6±451,3 mm³, sol KBH 1781,5±530,3 mm³, Hiperdiverjan grupta; ortalama KBH 983,1±325,5 mm³, sağ KBH 938,9±350,4 mm³, sol KBH 1027,4±337,2 mm³ olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Class III malocclusion is less common than other skeletal anomalies, however it is a very difficult deformity to treat. The most important reason why its treatment is difficult is that condylar development continues after growth development is completed. Mandibular condyle volume; It is associated with mandibular morphology and affects an individual's facial profile and skeletal class. Condyle volume is one of the factors to be considered in treatment planning as it will significantly affect the stability of long-term orthodontic and orthognathic treatments. The purpose of this study is to evaluate the relationship between mandibular plane angle and mandibular condyle head volume by measuring with 3D CBCT in individuals with skeletal class 3 malocclusion. In this study, 66 patients (33 males, 33 females) aged between 18-40 and with skeletal class 3 deformity, who were indicated for orthognathic surgery, were included. In accordance with the vertical direction examination, 3 groups, 22 patients in each group, were determined according to the mandibular plane angle values. Patients were divided into 3 groups normodivergent (MDA= 26°- 38°), hypodivergent (MDA < 26°) and hyperdivergent (MDA > 38°) according their mandibular plane angles. Then, using CBCT images taken before the operation, the volumes of both mandibular condyles of the patients were measured and the total 132 condyle head volumes found were compared between the 3 groups. DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) images of CBCT recordings were evaluated in three dimensions using Cybermed Ondemand (Cybermed Inc. Korea) 3D modeling software. Within the limits of the study, the following results were obtained: Hypodivergent individuals have a larger condyle head volume than normodivergent and hyperdivergent individuals, the condyle head volume decreases as the mandibular plane angle increases, Men have a larger condyle head volume than women. In our study, the volume of the left condyle head was found to be larger than the volume of the right condyle head. No correlation was found between condyle head volume and age. In the Normodivergent group; mean condyle head volume (CHV) 1448.8±264.1 mm³, right CHV 1361.9±291.5 mm³, left CHV 1535.7±305.2 mm³, in the Hypodivergent group; mean CHV 1760.1±476.9 mm³, right CHV 1738.6±451.3 mm³, left CHV 1781.5±530.3 mm³, in the Hyperdivergent group; mean CHV was 983.1±325.5 mm³, right CHV was 938.9±350.4 mm³, left CHV was 1027.4±337.2 mm³.