Türkiye'de ilk halka arz getirilerinin değişkenliği
The variabilty of ipo inital returns in Turkey
  1. Tez No: 382142
  2. Yazar: VEYSEL GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İlk halka arz getirilerinin oynaklığı yüksek eksik bilgi nedeniyle firmaların değerlemesini zorlaştırmaktadır. Bu da düşük fiyatlama olgusuna neden olmaktadır. 1998-2013 döneminde incelenen 173 halka arza göre düşük fiyatlama olgusu söz konusudur. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de halka arz piyasasında halka arzın ilk getirileri ile oynaklığı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Analiz sonuçlarına göre her ikisi arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Kurumsal yatırımcı oranları ile dış yatırımcı oranlarının bu ilişki üzerinde aracı kuruluş bilinirliği ile birlikte bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Düşük fiyatlama, Oynaklık
Özet (Çeviri)
The volatility of initial returns to initial public offerings (IPO) is higher for firms that are more difficult to value because of higher information asymmetry. This leads to underpricing. Based 173 IPOs between the period 1998-2013, underpricing phenomena is also observed for the Turkish IPO market. The goal of this paper is to investigate the relationships between initial returns to IPOs and their volatilities. According to estimation results, there is a positive and high relationship between them. The ratios of insider shares and foreign investors as well as underwiter reputation have an effect on this relationship. Key Words : Underpricing, volatility