Sağlık personelinin hasta güvenliği kültürü algıları: Klinik ölçeğinde bir çalışma
Patient safety attitudes of health care proffessionals: Aclinical study
- Tez No: 382143
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sağlık hizmeti sunan örgütler, hizmet sunumunda sürekli iyileştirmeyi hedeflediklerinden hasta güvenliği, sağlık hizmetleri kalitesinin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Bu nedenle hasta güvenliği kültürünün oluşturulması, son yıllarda hizmet sunan örgütlerin gündeminde bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinde ISO belgelendirmesi, sürekli kalite iyileştirme ile toplam kalite yönetimi uygulamalarında ve sağlık sistemlerinde entegrasyonun sağlanmasında önemli bir faktör olarak tanımlanmaktadır. Belgelendirme ve akreditasyon, hataların azaltılmasında önemli role sahiptir. Sağlık hizmeti sunumu sırasında oluşan istenmeyen olumsuz olayların sıklığının azaltılması, sağlık hizmetlerinin güvenirliğini artıracaktır. Hasta güvenliği kültürü, sağlık bakım sisteminin güvenirliğinin bütüncül bir göstergesi olarak ele alındığından bu çalışma, ISO 9001:2000 kalite belgesine sahip bir devlet hastanesinde acil ve yatan hasta servislerinde görev yapan hekim ve hemşireler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma sonuçları, kliniklerde benimsenen kültürün, hasta güvenliğini desteklediğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Örgüt kültürü, hasta güvenliği, tıbbi hata, güvenlik kültürü
Özet (Çeviri)
As health care organizations continually aim to improve the public service, patient safety has become critical component of health care quality. Also, there is a growing recognition of the importance of establishing a culture of safety. In health care, ISO certification is identified as an important factor in implementing continuous quality improvement and total quality management and in promoting integration in health care systems. Certification and accreditation has an important role in reducing errors. Minimizing the frequency of adverse events during providing health care services will increase the reliability of health care systems. Because of the fact that patient safety culture enhances the reliability of the health care system as a whole, this research focus on the physicians and nurses at emergency and inpatient departments in a state hospital certified by ISO. The results of the research point out that the culture adopted by clinics support the patient safety. Key Words : Organizational culture, patient safety, medical error, safety