Atatürk Dönemi Türk- Afgan ilişkileri
Relations between Turk- Afghan during the Ataturk period
  1. Tez No: 382153
  2. Yazar: NOOR MOHAMMAD İBRAHİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tezin amacı; Atatürk dönemi Türk- Afgan ilişkilerinin boyutunu incelemek ve aynı zamanda, modern Afganistan'ın kurucusu sayılan Amanullah Han'ın özellikle 1919-1929 yılları arasındaki döneme olan etkileri çok yönlü olarak ortaya konulmuştur. Özellikle meşrutiyetçi ve istiklal talep gençlerden hayatı boyunca edindiği arkadaşlıklardan dolayı Türklerle güçlü bağlantılar kurmaya çalışan Amanullah Han Türklerin modernleşme fikirlerine karşı duymuş olduğu hayranlıkla, Afganlılık ideali etrafında bir ulusal bilinç yaratılmasını ve Afganistan'ın çağdaş bir ulus devlet olarak uluslararası politikada yerini almasını hedeflemiş, hükümdar olduğu süre içerisinde bulunduğu coğrafya'ya çağdaşlaşma maksadıyla yapmış olduğu faaliyetler ile Türk milleti ile Afgan milleti arasındaki dostluk köprüsünün kurulmasına yapmış olduğu katkılar tarihsel süreçte incelenmiştir. Amanullah Han'ın girişim ile kurulan dostluk köprüsü, Amanullah Han ve Mustafa Kemal Atatürk'ün kişilikleriyle daha da ileri noktalara taşınmış ve Türkiye ile Afganistan eş zamanlı olarak kalkınma ve ilerleme yolunda girişimlere başlamışlardır. Amanullah Han dan sonra Afganistan tahtına çıkan Mohammad Nadir Şah ve oğlu Mohammad Zahir Şah Türkiye ve Atatürk'ün Afganistan için önemini bilen Nadir Şah, tıpkı Amanullah Han gibi ülkenin refahı ve gelişmesi adına Türkiye Cumhuriyeti ile dostane ilişkiler sürdürmenin önemini anlamış durumdadır. Bu doğrultuda Türkiye ile iletişim kurmak için büyük bir çaba içinde olur. Sonuç olarak, birinci kaynaklardan da istifade edilerek tamamlanan çalışmanın, Afganistan ve Türkiye toplumlarında günümüzde yaşanan dönüşüm sürecini daha iyi anlamak ile Afganistan'da ortaya çıkan yeni gelişmeler karşısında Türkiye yeniden Mustafa Kemal Atatürk dönemi dış politikaya dönmesi ve başta Afganistan olmak üzere bölge ülkeleri ile yakınlaşma içine girmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study and bold the relationship between Afghanistan and Turkey in the period of Atatürk and including that as a modern founder of Afghanistan Amanullah khans period espiacıally between 1919-1929 effects have been demonstrated almost in a versatile. The constitutionalists and youths which demand independence, especially Amanullah khans life gained friendships due Turks all of them strongly encouraged him to make a batter relationships with Turkey. And the Turkish modernization ideas that have heard Like a admiration, at the other hand Afghan's ideals around the national consciousness creation Afghanistan, as a modern nation-state and the international politics take a appropriate place has been targeted. During his monarch where the geography is made for the purpose of modernization with activities and establishment among the Turkish nation with the Afghan nation have made a bridge of friendship, all this additives studied in a historical process.Amanullah Khan's initiatives and their contribution to the friendship bridge, Amanullah Khan and Ataturk moved to a higher points on the personality point of views, Turkey and Afghanistan simultaneously have begun initiatives for development and progress.Afghanistan after Amanullah Khan's who ascended the throne '' Mohammad Nadir Shah'' and his son'' Mohammad Zahir Shah ''Turkey and Ataturk's importance for Afghanistan knows and continued as the same like Amanullah Khan in point of country's welfare,development view and both country the Republic of Turkey and Afghanistan Continent there friendly relations.In this direction Ataturk's Turkey would be in a great effort to communicate with it. As a result the first form of several sources by exploiting the completion of the research,both communities of Turkey and Afghanistan today the transformation process for a batter understand, Afghanistan with her new developments merging across the Turkey with re-Atatürk period foreign policy of rotation and especially Afghanistan, including countries in the region is required for a rapprochements.