Yöneticilerin liderlik davranışlarıyla çalışan performansı arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on analysing the relationship between administrator's leadership behaviours and employee performance
  1. Tez No: 382152
  2. Yazar: ESRA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı, özellikle yönetici ve çalıĢan arasındaki iliĢkinin yoğun olduğu örgütlerde yöneticilerin sergilemiĢ oldukları liderlik davranıĢlarını incelemek, bu davranıĢların önemini ve çalıĢan performansını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. ÇalıĢmanın kuramsal çerçevesinde, ilk olarak yönetim, yöneticilik kavramları, liderlik tanım ve yaklaĢımları; ikinci olarak performans kavramı, çalıĢan performansının iĢletmeler için önemi ve liderlik tarzı ile çalıĢan performansı arasındaki iliĢki incelenmiĢtir. ÇalıĢmanın araĢtırmaya yönelik bölümünde nicel veriler finans sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın çalıĢanlarına uygulanan anket ile sağlanmıĢtır. ÇalıĢmada gözlenebilen ve gözlenemeyen değiĢkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkilerin tek bir model çerçevesinde test edilebildiği Yapısal EĢitlik Modellemesi kullanılmıĢtır. Anahtar Kelimeler : Liderlik, Yöneticilik, Performans, Liderlik DavranıĢı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analysing the leadership behaviour of administrators especially at organisations that the relationship between administrator and employee is intense, revealing the importance and effect on employee performance of these behaviours. At the conceptual framework, firstly management, management notion, leadership definition and approaches; secondly perfprmance notion, the importance of employee performance for organisations and the relationship between leadership manner and employee performance have been examined. At the research section of the study, the quantitative data has been gathered among the employes of a firm working on finance sector. The Structural Equation Modelling that make possible to test direct and indirect effects between observable and not observable variables at the frame of one model has been used. According to the analysis of the data, the result of there is a positive relationship between leadership behaviours of administrators and employee performance has been achieved. Key Words : Leadership, Administration, Performance, Leadership Behaviour