Sağlık kurumlarında örgütsel iklimin sosyal etkileşim açısından bilgi yönetimine etkilerinin belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
A field study of determining the effects of organizational climate in terms of social interaction on knowledge management at health organisations
  1. Tez No: 382162
  2. Yazar: ÜMİT NALDÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişin yaşandığı içinde bulunduğumuz yüzyılda, bilginin önemi gün geçtikçe artarken işletmeler açısından bilgi yönetimi ön plana çıkmaktadır. Bilgiye rakiplerine göre daha çabuk ulaşan ve bu bilgiyi etkin kullanan işletmeler rekabet avantajı kazanmaktadır. Rakiplerine göre çok farklı özelliklerde ve daha düşük maliyetle mal ve hizmet üreten işletmeler, üretim süreci ya da tasarımıyla ilgili yeni bilgiye sahip işletmelerdir. Burada önemli olan sadece bilgiye sahip olmak değil aynı zamanda bu bilgiyi işletme performansını arttıracak şekilde etkin ve etkili yönetebilmektir. Literatürde bilgi yönetimi performansını etkileyen birçok değişken yer almaktadır. Araştırmanın temel amacı, sosyal etkileşim açısından bilgi yönetiminde örgütsel iklimin etkilerini belirleyebilmektir. Çalışmada örgütsel iklim, sosyal etkileşim ve bilgi yönetimi değişkenlerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin yönü ve boyutu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada ankete katılan çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma biri özel biri devlet hastanesi olmak üzere iki hastanede çalışan 740 personel üzerinde yapılmış, verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 ve AMOS istatistik programları ile farklı istatistiki teknikler (T testi, ANOVA, Tukey, Korelasyon, Yapısal Eşitlik Modeli) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, örgütsel iklimin sosyal etkileşim düzeyini %77 oranında, sosyal etkileşim düzeyinin bilgi yönetimi performansını %45 oranında ve örgütsel iklimin bilgi yönetimi performansını %29 oranında etkilediği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Örgütsel iklim, Sosyal etkileşim, Bilgi yönetimi
Özet (Çeviri)
Knowledge management comes to the fore while the importance of the knowledge increases in today's world which we are experiencing transition from industrial society to information society. Corporations that can reach to the information more quickly than their competitors and use this information effectively are gaining competitive advantage. The corporations that produce products and services with lower costs and different characteristics are the ones which have unique knowledge about production processes or designs. What is important here is not only to have the knowledge, but also to manage this knowledge more efficiently and effectively in order to improve the corporation's performance. The literature shows that there are many variables affecting the performance of knowledge. The main purpose of this study is to determine the effects of organizational climate within knowledge management in terms of social interaction. In the study, the direction and the size of the relations between organizational climate, social interaction and knowledge management were evaluated. Besides, it was examined that whether the responses show differences according to the socio-demographical characteristics. The research was conducted in two hospitals which of one is public and other is private. Questionnaire method was used for data collection and totally 740 employees who work in these hospitals completed the questionnaire forms. The data obtained were analyzed by using different statistical techniques such as T test, ANOVA, Tukey, Correlation, Structural Equation Model and statistical softwares SPSS 15.0 and AMOS were used. According to survey results it is found that organizational climate affects social interaction at the rate of 77%, social interaction affects knowledge management at the rate of 45% and organizational climate affects knowledge management at the rate of 29%. Anahtar Kelimeler : Organizational climate, Social interaction, Knowledge management