Toplum ruh sağlığı merkezlerine başvuran hastaların memnuniyet durumlarının istatistiksel değerlendirilmesi: Kahramanmaraş Şirikçioğlu TRSM uygulaması
A study about investigating the satisfaction of the patients admitted community mental health centers: Kahramanmaraş Şi̇ri̇kçi̇oğlu TRSM application
  1. Tez No: 382165
  2. Yazar: ERHAN SAYLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE YILDIRIM ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda dünyada ruh sağlığı hizmetlerinin kurum temelli model yerine toplum temelli modelde sunulması ve hastalara hastaneler yerine yaşadıkları çevrede tedavi ve bakım sunulması yönünde bir istek vardır. Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri (TRSM), şizofreni gibi kronik ruhsal hastalığı olan bireylere toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde hizmet sunan sağlık kuruluşlarıdır. Bu çalışmanın amacı TRSM'ye başvuran kronik ruh hastalarının sunulan hizmetlerden memnun olup olmadıklarının araştırılmasıdır. Bu amaçla ülkemizde ve dünyada ruh sağlığı hizmetlerinin durumu incelenmiş ve literatür taramasının ardından bir anket formu hazırlanmıştır. Anket ruh hastalarının demografik özellikleri ile sağlık personeli memnuniyeti, TRSM memnuniyeti ve hizmet fayda memnuniyeti arasındaki ilişkiyi belirlemeyi hedeflemektedir. Bu anket Kahramanmaraş Şirikçioğlu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören 83 ruh hastası ile yüz yüze görüşmeler yapılarak uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre cinsiyet, çocuk sahibi olma durumu, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma durumu ve tedavi alma süresi ile memnuniyet düzeyleri arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Kadınlar, çocuk sahibi olanlar, evli olanlar, lisans mezunu olanlar ve daha uzun süre tedavi alanlar daha fazla memnuniyet duyduğunu belirtmiştir. Tezin son bölümünde, analiz sonuçları dikkate alınarak Türkiye'de ruh sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Hasta Memnuniyeti, ġizofreni
Özet (Çeviri)
There has been a recent tendency for the provisin of mental health care services through community mental health centers rather than tratment in mental institutions. Community mental health centers are providers of comprehensive mental health services, offering inpatient, outpatient, home-based, and community-based programs to individuals and families. The aim of this study is to investigate the factors associated with patient satisfaction for patients treated in community mental health center. After a thorough literature survey and an extensive examination of community mental health centers in the world and in Turkey, a survey has been constructed. The survey questions relate to patient satisfaction with respect to healthcare providers and hospitals, in addition to questions exploring the expectations of the mental health patients. The survey has been administered in Kahramanmaraş Şirikçioğlu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi. 83 mental health patients participated in the survey. Statistical analysis reveals that there is an association between gender, marital status, employment status, and rhe duration of treatment. Married females who have children with a prolonged lenght of hospital stay tend to have higher satisfaction. Statistical analysis results have also been useful in making policy recommendations for the improvement of mental health services in Turkey. Key Words : Community Mental Health Centers, Patient Satisfaction, Schizophrenia