Marka sembolünün marka değeri yaratmasındaki etkisi:Bir uygulama
The effect of the brand symbol for create brand value: Application
  1. Tez No: 382170
  2. Yazar: KAZHAL MOHAMMADNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teknoloji, bilgi ve sermayenin küreselleşmesi ile artık dünyanın her hangi bir yerinde herhangi bir mal ve hizmetin üretilmesi ve tüketilmesi önündeki engeller büyük ölçüde kaldırılmıştır. Bu gün, çok kısa zamanda dünyanın herhangi bir ülkesin her hangi bir endüstrinin ortaya çıkması artık normal karşılanmaktadır. Mal veya hizmetleri üretebilir olmak sadece bazı ekonomilerin tekeli olmaktan çıkmıştır. Yeni ekonomik düzenin rekabet konusu üretme becerisi değil markalaşmadır. Markalaşma yeni ekonomik düzende rekabet gücünün en temel göstergelerinden birisidir. Sembol, markanın pazarda sağlam bir yer edinmesine ve hedef kitlesine ulaşmada önemli bir role sahiptir. Doğru oluşturulmuş ve seçilmiş bir sembol işletmelerin uzun yıllar varlıkların sürdürmelerinde en önemli faktörüdür. İşletmelerin en önemli varlıklarından birisi, sahip oldukları marka değeridir. Bir çok işletme yeni ürün ve/veya hizmetlerde bu değerden yararlanmaktadır. Marka değerinin markanın doğurduğu gelire göre belirleneceği görülmektedir. Bu durumda, marka değerinden kasıt o markadan kaynaklanan ek gelir olduğu ileri sürülebilir. Bu çalışmanın amacı marka sembolünün marka değeri yaratmasındaki etkisini ölçe bilmektir. Anahtar Kelimeler : KüreselleĢme, Marka, Marka Sembolü, Marka Değeri
Özet (Çeviri)
Many of barriers to production and consumpation goods and service are removed by globalization of teknology, information and capital in anywhere in the world . The emergence of any industry in any country in the world normally seens a very short time at today. To produce goods or services are not monopoly just of some econimies. competition subject of the new economic order is not the ability to produce, that is branding. Branding is one of the most fundamental indicators of competitiveness in the new economic order. A logo has an important place in the market: it plays an extremely vital role to affect and reach the target consumer. One of the most important assets of the company is the brand value. A lot of company are benefiting from this value . it is seen that brand value will be determined by the revenue raised by the brand. In this case, it can be argued that the intent of the brand value of additional income resulting from mark. The aim of this study is to measure the effect of the brand symbol for create brand value. Key words : Globalization, Brand, trademark symbol, brand value