Sermaye yoğun işletmelerde sermaye yapısının belirleyicileri ve risk, getiri ve yatırım kararları üzerine etkisi
Determiners of capital structure in capital-intensive companies and influences of these on risk, return and investment decisions
- Tez No: 382169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN TANRIÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sermaye yapısı kavramı ve sermaye yapısı dengesinin nerede kurulacağı sorunu finans literatürünü en çok meşgul eden konulardandır. Finans yöneticileri uzunca bir süre optimal sermaye yapısına ulaşmaya çalışmıştır. Akademik finans yazınında Modigliani ve Miller tarafından 1958 yılında yapılan ampirik çalışma sürece yeni bir boyut kazandırmış ve çalışmaları daha da yoğunlaştırmıştır. Bu çalışmanın amacı ise ülkemizde imalat sanayinde faaliyet gösteren sermaye yoğun işletmelerin sermaye yapısı kararlarının analiz edilmesi, bu kararların finans yazınında yer alan teorilerle uyumlu olup olmadığının araştırılması ve uyumlu değilse sebeplerinin irdelenmesidir. Yapılan analizde 2002-2013 yılları arasında Borsa İstanbul'da (Analizin yapıldığı dönemde İMKB olarak adlandırılmaktadır) yer alan imalatçı firmalara ait veriler kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; maddi duran varlıklar, karlılık, GSYH büyümesi, kamu müdahalesi ve bankacılık sisteminin gelişmişliği ile kaldıraç oranları arasında negatif yönde; firma büyüklüğü ve sermaye piyasalarının gelişmişliği ile kaldıraç oranları arasında pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Diğer faktörlerle kaldıraç oranları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler : Sermaye yapısı, sermaye optimizasyonu, yatırım kararı, sermaye maliyeti
Özet (Çeviri)
The concept of capital structure and the problem of where the balance of capital structure will be established are among the matters most commonly dealt by finance literature. Finance managers have been trying to achieve optimal capital structure for a long time. In academical finance literature the empirical study by Modigliani and Miller in 1958 offered a new dimension for the process and intensified further studies. The purpose of this study is to analyze capital structure decisions of capital intensive businesses in production industry in our country, to investigate whether these decisions parallel theories proposed in finance literature, and examine the reasons if they do not. The analysis covers data of production companies included in Borsa İstanbul (Borsa İstanbul, which was named as İMKB during time of analysis) between 2002 and 2013. The analysis showed inverse relationship between leverage ratios and real assets, profitability, GDP growth, public intervention and degree of advance of banking system, whereas a direct relationship was shown between leverage ratios and size of company and degree of advance of capital market. A significant relationship was not observed between leverage ratios and other factors. Anahtar kelimeler : Capital structure, capital optimization, investment decision, cost of capital