Türkiye'de Türk dili ve edebiyatı eğitimi
Turkish language and literature education in Turkey
- Tez No: 382184
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yabancı etkilerin git gide daha da yoğunlaştığı günümüz toplumunda, dil ve edebiyat eğitiminde görülen sorunlar da artmaktadır. Ortaöğretim bitiren her Türk vatandaşının sahip olması gereken okuduğunu anlama, anladığını ifade etme vb. özellikler malesef birçok kişide mevcut değildir. Bu sorunun varlığını, gerek ulusal gerekse uluslararası sınavlardaki sonuçlar da desteklemektedir. Milletlerin varlığının bekası için çok önemli olan dil ve edebiyatta görülen bu sorunlar, böyle bir çalışma yapılması gerekliliğini doğurmuştur. Günümüz Türk dili ve edebiyatı eğitiminin ele alındığı bu çalışmada üç bölüm bulunmaktadır. Çalışmada tarama yöntemi ile veriler toplanmıştır. Türk dili ve edebiyatı eğitiminin öncelikle çeşitli unsurları ele alınmış, daha sonra ise ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kademesinde uygulanan öğretim programları (müfredat) incelenmiştir. Öğretim programlarında (müfredatlarında) tespit edilen olumlu ve olumsuz özellikler sonuç bölümünde ifade edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Eğitim, Dil Eğitimi, Edebiyat Eğitimi, İlköğretim, Ortaöğretim,Yükseköğretim
Özet (Çeviri)
Getting more intense foreign influence in today's society, problems of language and literature education has been increasing. Features of reading comprehension, expressing of what is understood which each Turkish citizen, who graduated from secondary education, should have unfortunately is not available in many people. The existence of this problem has been supported by both national and international exam results. These problems which are so significant for survival and existence of nations have led to necessity of such study. There are three sections in this study discussing the today's Turkish language and literature education. In this study, data was collected by scanning method. First of all, various elements of Turkish language and literature education were discussed, then applied curriculum of primary, secondary and tertiary education were examined. Positive and negative features distinguished in curriculums were expressed in result section. Keywords : Education, Language Education, Literature Education,Primary Education, Secondary Education, Tertiary Education