Edinilmiş mallara katılma rejimi
Acqui̇red property parti̇ci̇pati̇on regi̇me
  1. Tez No: 382183
  2. Yazar: VUSLAT ÇAKIR YERAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
“Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi”konulu bu tez, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medenî Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde mal rejimi kavramı, mal rejimi modelleri, Türk Medenî Kanunu'nda düzenlenen yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi haricindeki seçimlik mal rejimleri ve genel özellikleri ile mal rejimi sözleşmesi açıklanmıştır. Bu bölümde 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu ile mal rejimlerine getirilen yeniliklere de değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, ana konuyu oluşturan yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi ve rejime ilişkin genel hükümler, edinilmiş mallara katılma rejiminin uygulama alanı, edinilmiş mallara katılma rejimine hakim olan ilkeler ve rejimdeki mal grupları doktrinde yer alan görüşler ışığında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise edinilmiş mallara katılma rejiminin sona erme sebepleri, bu sebeplere bağlı olarak gerçekleşen tasfiye süreci, artık değer kavramı, artık değerin hesabında yer alan unsurlar, katılma alacağı konusu, katılma alacağına ilişkin özel durumlar ve zamanaşımı doktrinde yer alan görüşler de dikkate alınarak tetkik edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yasal Mal Rejimi, EdinilmiĢ Mallara Katılma Rejimi, Mal Rejimi, EdinilmiĢ Mallar ve KiĢisel Mallar, Artık Değer, Katılma Alacağı
Özet (Çeviri)
This thesis on“Acquired Property Participation Regime”, has been prepared as a Master thesis in the Department of Civil Law of Social Sciences Institute of Gazi University. The thesis consists of three main parts. In the first section of thesis; property regime concept, property regime models, optional property regimes except participation regime of acquired property that is the legal property regime held at the Turkish Civil law and the marital property agreement is described with the general characteristics. In this section the Turkish Civil Code numbered 4721 and innovation imposed on property regime is also discussed. In the second section, the main issues forming the legal property regime that property acquired participate regime and general provisions relating to the regime, the application area of acquired property regime of participation, the acquired property in participate regime prevailing principles and the commodity groups in regimes were investigated in detail under the light of the opinion in doctrine. In the last part the reasons of expiration of acquired property joined regime, the actual process of liquidation depending on those reasons, the residual value concept, the elements in the residual value calculation, the subject of participation assets, the particular case related to participation assets and in considering the issues of the viewpoints statute in limitations doctrine were examined. Keyword : Legal Property Regime, Acquired Property Participation Regime, Property Regime, Acquired Property and Personal Goods, Residual Value, Participation Assets.