Türkiye'de öğrenim gören Türk dünyası öğrencilerinin Türkiye, Türk dili ve Türk kültürü algılarına antropolojik bir bakış
An anthropological perspective on the perceptions of the Turkic world students studying in Türkiye on Türkiye, Turkish language, and Turkish culture
  1. Tez No: 961400
  2. Yazar: EMEL ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Türkiye, coğrafi konumu ve tarihsel derinliği nedeniyle dil ve kültür açısından büyük bir öneme sahiptir. Antropolojik bakış açısıyla ele alındığında, insan toplumlarının kültürel ve biyolojik çeşitliliğinin zaman ve mekân bütünlüğü içinde incelenmesi, çalışmaların ulusal ve küresel ölçekte değerlendirilmesi gerekmektedir. Araştırmanın amacı, ortak tarih, dil ve kültür mirasına sahip Türk dünyasından Türkiye'ye öğrenim görmek amacıyla gelen öğrencilerin Türkiye, Türk dili ve Türk kültürüne yönelik bilişsel algılarını antropolojik bir yaklaşımla analiz etmek ve kültürel etkileşimlerini tespit etmektir. Böylece, Türk dünyası öğrencilerine Türkiye Türkçesi öğretiminde kültürel etkileşimin rolünü temel alan daha etkili bir dil eğitimi için önerilerde bulunulacaktır. Çalışmada sıralı açımlayıcı karma yöntem kullanılmıştır. Nicel veriler, Türkiye'deki Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde (TÖMER) öğrenim gören 161 öğrenciden anket ve Kelime İlişkilendirme Testi (KİT) aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise maksimum çeşitlilik örneklemiyle seçilen 11 öğrenciyle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde anket soruları 5'li likert ölçeğine göre değerlendirilirken, KİT sonuçları anahtar kavramların frekans dağılımları üzerinden yorumlanmıştır. Nitel veriler içerik analizi tekniğiyle tematik olarak sınıflandırılmış ve alt temalar oluşturularak incelenmiştir. Bulgular, öğrencilerin Türkiye'ye yönelik genel olarak olumlu bir algıya sahip olduğunu ve Türkiye Türkçesini yabancı bir dil olarak görmediklerini ortaya koymaktadır. Türk kültürünün, öğrencilerin günlük yaşamlarında (okul, sosyal etkinlikler, yeme-içme alışkanlıkları, toplu taşıma, alışveriş ve sosyal ilişkiler gibi alanlarda) çeşitli şekillerde etkili olduğu, ortak kültürel bağların dil öğrenimini kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Türkçe öğretiminde kültürel unsurları merkeze alan yaklaşımların ve materyallerin geliştirilmesinin gerekliliği vurgulanmıştır. Öğrenciler, dil öğrenirken en çok yazma ve konuşma becerilerinde zorlandıklarını belirtmiş, akademik Türkçe eğitimine daha fazla ağırlık verilmesi ve edebî eserler aracılığıyla okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, Türk dünyası toplulukları arasında planlı ve sürdürülebilir etkinlikler düzenlenmesinin devlet politikalarıyla desteklenmesinin önemine dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye holds great importance in terms of language and culture due to its geographical location and historical depth. From an anthropological perspective, the cultural and biological diversity of human societies should be examined within the integrity of time and space, and the studies should be evaluated on a national and global scale. The purpose of this study is to analyze the cognitive perceptions of Türkiye, the Turkish language, and Turkish culture of students from the Turkic world, which shares a common historical, linguistic, and cultural heritage, who come to Türkiye for education, using an anthropological approach, and to identify their cultural interactions. Thus, suggestions will be made for a more effective language education based on the role of cultural interaction in teaching Türkiye Turkish to students of the Turkic world. The study employed a sequential explanatory mixed methods design. The quantitative data were collected from 161 students studying at Turkish Language Teaching Research and Application Centers (TÖMER) in Türkiye through a survey and the Word Association Test (WAT). The qualitative data were obtained through in-depth interviews with 11 students selected via a maximum variation sample. In the analysis of the quantitative data, the survey questions were evaluated using a 5-point Likert scale, while the WAT results were interpreted based on the frequency distributions of key concepts. The qualitative data were thematically categorized using content analysis and analyzed by creating subthemes. The findings reveal that the students generally have a positive perception of Türkiye and do not see Turkish as a foreign language. It has been determined that Turkish culture is effective in various ways in students' daily lives (in areas such as school, social activities, eating and drinking habits, public transportation, shopping and social relations) and that common cultural ties facilitate language learning. Shared cultural bonds have been found to facilitate language learning. The need to develop approaches and materials that prioritize cultural elements in Turkish language teaching has been emphasized. The students stated that writing and speaking skills are the most challenging aspects of language learning, and they emphasized the need for greater highlighting on academic Turkish instruction and the need to foster reading habits through literary works. Furthermore, the importance of supporting planned and sustainable activities among Turkic communities through state policies is emphasized.