Yerel siyaset ve sivil toplum kuruluşları: Malatya örneği
Local politics and civil society organizations: The case of Malatya
  1. Tez No: 382205
  2. Yazar: MEHMET RAUF GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yerel karar mekanizmalarına katılımın yüksek olması, alınacak kararların toplumsal kabulünün artmasının yanında hedeflenen amaçlara ulaşmada ve yerel demokrasinin gelişmesinde önemli rol oynayacaktır. Sivil toplum kuruluşlarının yerel otoriteleri yönlendirebilme kapasitesi ve yurttaşlar ile kamu otoritesi arasında bir köprü işlevi üstlenmesi dolayısıyla sivil toplum kuruluşlarının yerel siyasetteki önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Yerel siyasette sivil toplum kuruluşlarının karşılaştıkları sorunlar, yürüttükleri faaliyetler ve bu faaliyetleri hayata geçirmede karşılaştıkları engellerin ortaya konulması bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaca yönelik olarak Malatya ilinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları arasından seçilen örnekleme derinlemesine mülakat uygulanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan görüşmeler sonucunda yerel demokrasinin gelişerek yerleşiklik kazanması için belli pratik birikime ihtiyaç duyulduğu bunun da belli bir süreci gerektirdiği görülmüştür. Yerel demokrasinin yurttaşların hak ve yükümlülüklerini bilmesi ve bunun gereklerini yerine getirmesi sonucunda daha hızlı gelişeceği ileri sürülebilir. Bu doğrultuda yurttaşlık bilincinin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğü görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Yerel Siyaset, Siyasal Katılım, Sivil Toplum, Sivil toplum Kuruluşları
Özet (Çeviri)
High participation in local decision-making will play an important role in achieving the objectives and the development of local democracy besides increasing social acceptance of decisions. Because of the self-leadership capacity of civil society organizations to direct local authorities and their being a bridge between citizens and public authorities, the importance of civil society organizations in local politics is increasing with each passing day. The basic aim of this study constitutes the problems civil society organizations encountered in local politics, their activities and the barriers they face in implementing these activities. For this purpose, the selected samplings of non-governmental organizations operating in the province of Malatya were applied through interviews in depth. As a result of interviews regarding the research which was carried out, it was observed that particular practical knowledge is needed to establish a developed local democracy and that, this also requires a certain process. It might be argued that local democracy will have more rapid development as a result of rights and obligations of citizens to know and fulfill the requirements. In this respect, civil society organizations have an important role in the development of consciousness of citizenship. Keywords : Local Politics, Political Participation, Civil Society, Civil Society Organizations