Büyükşehir belediyelerinde, hemşehri derneklerinin yerel siyaset ve kent yönetimi üzerindeki etkileri
The effects of fellow countrymen associations on local politics and urban administration in metropolitan municipalities
  1. Tez No: 341194
  2. Yazar: ERCAN AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kente uyum sürecinde kentleşmenin yetersizliği, kentin sosyo-ekonomik alt yapısının ve kentsel kurumların kentlere göç eden insanların sorunlarını çözmede yetersizliği, bireyin kentlileşmesinde yeterli etkiyi oluşturmaz. Kentlileşme süresince çeşitli ihtiyaçlara binaen sivil toplum kuruluşları kurulmuştur. Kente göçeden bireyler kendi aralarında dayanışma temeline dayanan ilişkiler kurarlar ki bunlar arasında en önemli yeri hemşehri dernekleri tutmaktadır.Büyükşehirlerdeki iş olanakları fazlalığı buralara olan göç hızını etkilemiştir. İstanbul birçok sahada bir çeşit çekim merkezi olma özelliği ile tarihten bu güne hep göçler almıştır. Bu göçler neticesinde oluşan hemşehri dernekleri zamanla İstanbul kent yönetiminde de etkili olmaya başlamışlar, hemşehri dernekleri üyelerinin değişen ve gelişen beklentileri yönlendirici bir sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lack of harmony in the process of urbanization in the city, the city's socio-economic sub-structure of the failure in solving the problems of people who migrate to cities and urban institutions, individual kentlileşmesinde not generate sufficient impact. Requirements established in virtue of various non-governmental organizations during urbanization. Establish relations based on solidarity among individuals, many immigrants to the city, among them the most important place that holds citizen associations.Excess of the speed of the migration business opportunities metropolitan influenced here. Feature in many fields, with a sort of Istanbul as a center of attraction was the date of immigration to this day always. Associations as a result of migration over time, this fellow began to be effective in the management of the city of Istanbul, fellow members of associations has resulted in changing and evolving expectations of a router.