4,5-dihidro-N-(m-ve p-nitrofenil)-1,4-naftoksazepinlerin sentezi ve yapılarının spektroskopik olarak aydınlatılması
Synthesis of the 4,5-dihydro-N-(m- and p-nitrophenyl)-1,4-naphtoxazepine's and the determination of its structure by spectroscopic methods
  1. Tez No: 114533
  2. Yazar: SERAP ŞANLI (ÖNÜR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada : 1. Fenolik Schiff bazları (164) elde edilmiştir. 2. Fenolik Schiff bazları (164) NaBH4 ile indirgenmiş amin bileşikleri (165) elde edilmiştir. 3. Aminlerin (165) kloroasetilklorür ile muamelesi sonucu acil türevleri (166) elde edilmek istenmiş ancak diaçil türevleri de (169) elde edilmiştir. 4. Diaçil türevlerinden (169) bazik ortamda halka kapanması ile 1,4- benzoksazepinonlar (167) elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları I.R., U.V., 'H-N.M.R., 13C-N.M.R. spektrumları ile tayin edilmiştir. a) Rı=R2=R3=H b) R,=N02, R2=R3=H c)R1=R3=H,R2=N02 d)R1=R2=H,R3=N02 Rı R2 n-n ' ' C=0 I 0 CH2CI I c=o I CH2CI Rl R2 (169) C=0 I ÖH CH2CI (166) (167)
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work: 1. The phenolic Schiff bases ( 1 64) were obtained. 2. The phenolic Schiff bases (1 64) were reduced with NaBHj, amine compounds (165) were obtained. 3. The amines (165) were treated with CICH2COCI to obtain the acyl derivatives (166), but diacyl derivatives (169) were obtained. 4. From the diacyl derivatives (169) 1,4-benzoxazepinones (167) were obtained in base with a ring closure. The synthesised compounds (164, 165, 167, 169) structures were determined by I.R., U.V., 'H-N.M.R. and,3C-N.M.R. spektra. a) R1=R2=R3=H b) Ri=N02, R2=R3=H c) Ri=R3=H, R2=N02 d)R1=R2=H,R3=N02 R1 R2 c=o> - ' I OH CH2CI (169) (166) (167)