Hukuksal düzenlemelerin Türk görsel işitsel medya sahipliğine yansımaları üzerine bir analiz
An analysis of the reflections of legal regulati̇ons on the turkish audio-visual media ownership
- Tez No: 382213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Medya-siyaset ilişkileri uzun bir dönemden beri hem Türkiye'de hem de dünya genelinde tartışılmaktadır. Türkiye'de görsel ve işitsel medya ile siyaset ilişkileri medyanın kamu tekeli altında bulunduğu dönemde başlamış ve 1990 yılında özel radyo ve televizyonların yayın hayatına girmesinin ardından artarak devam etmiştir. Bu bakımdan görsel işitsel medyada sahiplik konusu önem kazanmıştır. Türkiye'de bu konuda yapılan hukuksal düzenlemelerin geçmişi radyo yayıncılığının başlamasına kadar gider. Türkiye'nin görsel ve işitsel medya tarihinde bu alanı düzenleyen mevzuatın başında 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası ile birlikte 1964 ve 1983 yıllarında yürürlüğe konan TRT kanunları gelmektedir. Bu anayasaların ilgili maddeleri ile söz konusu kanunlar, siyasi nedenlerle ya da gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına zaman zaman değişikliklere uğramıştır. Yayıncılık teknolojilerinde görülen gelişmeler sonucunda 1982 Anayasasının 133. maddesinin 1993 yılında değiştirilmiş ve bu değiştirilmiş madde 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'un anayasal dayanağını teşkil etmiştir. Söz konusu kanun ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun oluşturulması ise Türkiye'de görsel ve işitsel medya sahipliği konusuna yeni bir boyut kazandırmıştır. Görsel ve işitsel medya teknolojilerindeki dinamizm kaçınılmaz olarak alanı düzenleyen mevzuata yansımaya devam etmiş ve bu yansımanın beraberinde getirdiği 6112 sayılı Kanun başta olmak üzere tüm hukuksal düzenlemeler, görsel ve işitsel medya sahipliği konusunda önemli sonuçlar doğurmuştur. Anahtar Kelimeler : Medya, Görsel-ĠĢitsel, Hukuk, Sahiplik
Özet (Çeviri)
Relations between media and politics have been debated both in Turkey and around the world for a long time. In Turkey, relations between the audio-visual media and politics started when the media was under public monopoly and they increasingly went on after private radios and televisions began broadcasting in 1990. In this regard, the issue of audio-visual media ownership gained significance. The history of the legislative regulations in this field in Turkey dates back to beginning of radio broadcasting. In the history of Turkey's audio-visual media, the laws on the Turkish Radios and Televisions coming to force in 1964 and 1983 along with the Constitutions of 1961 and 1982 are the foremost legislations which regulate this field. The relevant articles of these constitutions and mentioned laws were amended from time to time because of political reasons or for the sake of keeping pace with developing technology. In consequence of developments seen in broadcasting technologies, Article 133 of 1982 Constitution was amended in 1993 and this amended article established the constitutional basis of the Law number 3984 which concerns the Establishment and Broadcasting of Radios and Televisions. Establishing of the Radio and Television Supreme Council with this mentioned law added a new dimension to the matter of audio-visual media ownership. The dynamism in audio-visual media technologies inevitably continued to reflect itself onto legislations that regulate the field and all of the legal arrangements, Law number 6112 in particular, which were brought about by this reflection ended up with significant outcomes about the matter of audio-visual media ownership. KeyWords : Media, Audio Visual, Law, Ownership