Toz/likit kompenentli kök kanal dolgu maddelerinin değişik toz/likit oranlarında kullanılması ile fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki değişimlerin incelenmesi
  1. Tez No: 38224
  2. Yazar: BİLGE HAKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYSER PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
83 5. ÖZET Endodontic tedavinin temel amacı, kök kanallarının kemomekanik yöntemlerle genişletilmesi, irrigasyonu ve dezenfeksiyonundan sonra sızdırmaz bir şekilde kapatılmasıdır. Kanalların kapatılması sırasında katı kanal dolgu maddeleri ile beraber kanal patlan da kullanılmaktadır. Restoratif ve protetik dişhekimliği ile ilgili çalışmalarda klinikte kullanılan maddelerin arzu edilen fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Endodontik materyeller için ise bazı genel bilgiler verilmiş olmakla birlikte ideal fiziksel ve kimyasal özellikler kesin olarak saptanamamıştır. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO)' nun endodontik araştırmalar için önermiş olduğu temel yöntemleri kullanarak kanal patlarının akıcılığı, film kalınlığı, çözünürlüğü gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte bu patların dentin kanallarına penetrasyonu ve sızdırmazlığı arasındaki ilişkiyi ve toz/likit oranlarının değiştirilmesinin tüm bu özelliklere etkisini saptamak amacıyla bu çalışmaları gerçekleştirdik. Bu araştırmada; plastik esaslı Diaket (Espe), çinko oksit-öjenol kökenli Endomethasone (Septodont) ve kalsiyum hidroksit içeren CRCS (Hygenic) olmak üzere üç değişik kanal patı kullanıldı. Üretici firmanın önermiş olduğu oranla birlikte likit miktarım değiştirerek ince, normal ve koyu kıvam olmak üzere üç değişik oran saptandı. Bu çalışmaların ilk bölümünde kanal patlarının likit kısımlanmn adeziv davranışları üç aşamada incelendi. Birinci aşamada likitlerin kapilleritesi, ikinci ve üçüncü aşamalarda ise sırasıyla cam ve dentin yüzeyleri ıslatma özellikleri araştırıldı. İkinci84 bölümde patların akıcılık özellikleri, üçüncü bölümde ise film kalınlıkları incelendi. Kanal patlarının çözünürlük ve absorbsiyon değerinin 1., 7. ve 28. günlerde saptanması araştınnalanmızm dördüncü bölümünü oluşturdu. Beşinci ve altına bölümlerde kanal patlarının mikrosızmtılan ve dentin kanallarına penetrasyonlan değerlendirildi. Çakmalarımızın bulguları t-testi, varyans ve korelasyon analizi, Kruskal-Wallis ve Mann- Whitney testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Likitlerin adeziv davranışları temas ettikleri yüzeye göre farklılık gösterdi. Akıcılık, film kalınlığı, çözünürlük ve absorbsiyon çalışmalarında kanal patlan ile kıvam arasında bir etkileşim olduğu ortaya çıktı. Bu bulgulara göre, kıvam koyulaştıkça patların akıcılıkları ve çözünürlükleri azalmakta; film kalınlıkları ve absorbsiyonlan ise artmaktadır. Bununla beraber, bu kıvam değişikliği mikrosızmtı ve dentin kanallarına penetrasyonda belirleyici bir faktör olmamaktadır. Ancak istatistiksel olarak önemli olmasa da mikrosızmtı ve penetrasyon arasında bir korelasyon gözlenmektedir. Tüm fiziksel ve kimyasal özellikleri beraberce değerlendirildiğinde; yüksek akıcılığı, düşük film kalınlığı, düşük çözünürlük ve absorbsiyon değerleri ve örtüleme kapasitesinin daha iyi olması nedeniyle reçine kökenli Diaket klinik kullanım için önerilebilir. Piyasaya kanal patı olarak yeni sürülen maddelerin klinik uygulamaya verilmeden önce bu çalışmada olduğu gibi fiziksel ve kimyasal özellilerinin titizlikle incelenmesi gerektiğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
85 6. SUMMARY The fundamental goal of endodontic therapy is to obturate the root canal system hermetically after it has been instrumented, irrigated and disinfected. Root canal sealers have been used in conjunction with solid core materials during the obturation phase. Desirable physical properties of the materials used in clinical treatment have been usually specified in studies concerning restorative dentistry and prosthodontics. Although some general guide lines are indicated, optimum physical and chemical properties for endodontic materials have not been ascertained. Some physical and chemical properties of endodontic sealers such as flow, film thickness, solubility and absorbtion; the correlation between penetration into dentinal tubules and microleakage and the effect of variation in P/L ratio on these properties have been investigated in this joint research. Resin-based Diaket, zinc oxide-eugenol based Endomethasone and calcium hydroxide containing CRCS were used as root canal sealers. Three P/L ratios were determined by changing the amount of the liquid as recommended by the manufacturer. In the first section of this joint research, adhesive behaviour of liquid component of the sealers were investigated in three steps. The capillarity were measured in first and wetting properties on glass and dentinal surfaces in second and third steps. Flow of the sealers in second section and film thickness in third section were evaluated. The solubility. and the absorbtion values at 1., 7. and 28. days were calculated in fourth section. In the last two sections, microleakage of the sealers and their penetration into dentinal tubules were86 investigated. The result were evaluated statistically by using student t-test, analysis of variance and correlation, Kruskal- Walls and Mann-Whitney tests. The liquid components had different adhesive behaviour according to the surface which they had contacted. There was an interaction between the sealers and the P/L ratios in flow, film thickness, solubility and absorbtion tests. While the P/L ratios were increased, the flow and solubility values were decreased; film thickness and absorbtion values were also increased. However, variation in P/L ratio did not have a significant effect on microleakage and penetration into dentinal tubules, but there was a weak correlation between microleakage and penetration. Regarding all properties investigated; resin-based Diaket may be advised for clinical use with higher flow, lower film thickness, solubility and absorbtion values and with better sealing capacity. Physical and chemical properties of newly-introduced materials should be investigated properly before they are advised for clinical use.