İyidere Deresi'nde dağılım gösteren Alburnoides fasciatus (Nordmann, 1840) türünün morfolojik, genetik ve biyo-ekolojik yönden incelenmesi
Morphologic, molecular and bio-ecologic investigation on Alburnoides fasciatus (Nordmann, 1840) from Iyidere Stream
  1. Tez No: 382312
  2. Yazar: EMRE PİLATİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SANDALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Haziran 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında Rize'nin İyidere Deresi'nde yaşayan Alburnoides fasciatus türünün morfolojik, genetik ve biyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla aylık örneklemeler şeklinde yapılmıştır. Yapılan morfolojik çalışmada Alburnoides fasciatus türü Çoruh nehrinde dağılım gösteren popülasyonlar ile morfolojik ve moleküler düzeyde karşılaştırılmış ve bu iki popülasyonun aynı tür olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra bu tür yakın havzalarda dağılım gösteren Alburnoides eichwaldii (Kura ve Aras nehirleri), Alburnoides tzanevi (Trakya bölgesindeki akarsular) ve Alburnoides manyasensis (Marmara'nın güneyindeki akarsular) türleri ile de karşılaştırılmış. Araştırma süresince 397 balık örneklenmiştir.(23 belirsiz, 207 dişi, 167 erkek). Dişilerin toplam boyları 5,2 ve 12,5 cm, erkeklerin ise 4,6 ve 11,2 cm arasında değişmiştir. Dişiler genellikle 8,7 ve 10,1 cm, erkekler ise 8 ve 10 cm arasında yoğun olarak dağılım göstermişlerdir. Dişi ve erkek bireyler 6 yaşına kadar tespit edilmiştir. Her iki cinsiyette de pozitif allometrik büyüme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on Alburnoides fasciatus living in the İyidere Stream between June 2013 and May 2014 that was constructed as a monthly collected to determine the morphological genetic and biological properties. The population of Alburnoides from Iyidere Stream was morphologically and genetically compared with its Coruh population and recognized two popolations belonging to Alburnoides fasciatus. Also it was morphologically compared with the species living nearby basin, Alburnoides eichwaldii (Kura and Aras River), Alburnoides tzanevi (Rivers in Trakya) and Alburnoides manyasensis (Koca River). During this survey 397 fish species were catched. The total length of females between 5.2-12.5 cm, while 4.6-11.2 cm in males. General intense length 8.7-10.1 cm in females and 8-10 cm in males. Females and males was determined up to 6 years.