Pulmoner arteriyel hipertansiyonda renotübüler disfonksiyon belirteci olarak neutrophıl gelatınase-assocıated lıpocalın'in araştırılması
Investigation of neutrophil gelatinase-associated lipocalin as a marker of renotubular dysfunction in pulmonary arteriel hypertension
- Tez No: 815942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) akut renal hasarının ve renal tübü- ler disfonksiyonun erken tespitinde kullanılan yeni bir belirteçdir. NGAL ile ilgili kalp yetersizliğinde sınırlı bilgi olmasına rağmen pulmoner hipertansiyona sekonder gelişen, sağ kalpte basınç ve volüm yüklenmesinin renotübüler fonksiyonlar üzerindeki etkisi henüz çalışılmamıştır. Biz pulmoner arteriyel hipertansiyona bağlı sağ kalp yetersizliğinin renotübüler disfonksiyon ile serum ve idrar NGAL düzeylerinde anormaliliklere yol açıp açmadığını incelemeyi amaçladık. Metod: Çalışma grubuna 28 PAH hastası (K: 14, E: 14, yaş: 37 ± 14,8) , kontrol grubuna ise 27 sağlıklı gönüllü (K: 13, E: 14, yaş: 34 ± 12,8) dahil edildi. PAH grubunda sistemik arteriyel ve pulmoner arteriyel basınçlar (SAB, PABs) sırası ile 104 ± 17,9 ve 96 ± 17 mmHg idi. Serum ve idrar NGAL'i ELISA metodu ile ölçüldü. Tahmini glomerüler filtrasyon rate iki formül ile hesaplandı; Cockroft-Gault ve Modification Diet in Renal Disease study formülleri. Ayrıca plasma brain natriüretic peptide (BNP) seviyelerine bakıldı. Sağ ventrikül (RV) fonksiyonunun ekokardiyografik parametreleri şunlardı: trikuspid annular plane sistolik excursion (TAPSE), triküspit lateral annülüs doku Doppler hızı (St), sağ ventrikül myokardiyal performans indeks (MPI), triküspit yetersizliğinden hesaplanan pulmoner arteriyel sistolik basıncı (PABs), kardiyak indeks (CI), vena kava inferiordaki solunumsal varyasyon (VCIrv). Ayrıca CI transtorasik impedans kardiografi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is a novel marker in early detection of acute renal damage and renal tubular dysfunction. Despite the limited data concerning the NGAL in heart failure (HF), effects of right-sided pressure or volume overload secondary to pulmonary arterial hypertension (PAH) on renotubular function as assessed by NGAL has not been studied. We aimed to evaluate whether right-sided HF in PAH lead to renotubular dysfunction and abnormalities in serum and urinary NGAL. Method: The study group comprised 28 pts with PAH (F: 14, M: 14, age: 37 ± 14,8) and 27 healthy controls (F :13, M: 14, 34 ± 12,86). None had a serum creatinine ≥1,5 mg/dL. In PAH group systemic arterial and pulmonar arterial systolic pressures (SAP, PAPs) were 104 ± 17,9 and 96 ± 17 mmHg respectively. Serum and urinary NGAL were measured with ELISA method. Estimated glomerular filtration rate (eGFR) was measured with two formulas; Cockcroft–Gault (CG) and Modification of Diet in Renal Disease study (MDRD). Plasma brain natriuretic peptide (BNP) levels were also assessed. Echo measures of right ventricular (RV) function were as follows; tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE) , tissue Doppler velocity of lateral annulus (St), myocardial performance index (MPI) of RV, pulmonary artery systolic pressue estimated from tricuspid regurgitation (PAPs), cardiac index (CI), respiratory variation in vena cava inferior diameter (VCIrv). Moreover, CI measured by transthoracic impedance cardiography (ICG).