Yeni tip vic-dioksim komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
New type vic-dioxime complexes synthesis and characterization
  1. Tez No: 382332
  2. Yazar: MUTLU ÜNÜGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KANDAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mono-, di-, tri- ve daha fazla nükleer türevlerinin çalışmasını içeren vic-dioksim ligandlarının yapısal modifikasyonlarının geliştirilmesinde mevcut ilgi devam etmektedir. Son yıllarda oksim türevleri ve onların geçiş metal kompleksleri likit kristal, gaz sensör, yarı iletken vb. alanda uygulamalara sahip elektronik, optik, yapısal ve koordinasyon özelliklerinin bir neticesi olarak bir hayli ilgi çekmektedir. LH2 ve 2-(2-Aminoetoksietanol) kondenzasyonu tekniği ile vic-dioksim (L'H2) elde edildi. Bu kompleksin metal:ligant oranı 1:2 olan L'H2'nin mononükleer Cu(II) ve Ni(II) kompleksleri elde edilmiştir. Dioksim komplekslerinin yapısı ve elementel analizleri NMR, UV-Vis, FT-IR ve MS-FAB spektrum verileri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been current interest in exploring structural modifications to the vic-dioxime system, including the study of bi-, di-, tri- or more nuclear derivatives. For many years oxime derivatives and its transition metal complexes have attached considerable attention as a consequence of their derivative electronic, optical, structural and coordination properties which offer applications in the fields of liquid cyrstal, gas sensors and etc. We have synthesized a vic-dioxime (L'H2), via LH2 and 2-(2-Aminoethoxyethanol) by using the condensation technique. The formation of mononuclear Cu(II) and Ni(II) complexes of L'H2 were also obtained simultaneously with metal:ligand ratios of 1:2. The structure of the dioxime and its complexes were investigated by the elemental analysis, NMR, UV-Vis, FT-IR and MS-FAB spectral data.