Bazı koordinasyon ve 4-subtitue ftalonitril bileşiklerinin x-ışınları kırınımı ile kristal ve molekül yapılarının araştırılması
Crystal and molecule structure research of coordination and 4-subtituephitalonitrile by x-ray diffraction
- Tez No: 382344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGİHAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, [Cd(C9H10NO2)2 (C6H6N2O) (H2O)2], [C30 H34 N2 Ni O10], [C18H22N4O4] ve [C20H22N4O3] bileşiklerinin kristal ve molekül yapıları X-ışınları kırınımı kullanılarak incelenmiştir. Datası toplanan kristallerin yapı çözümleri WinGX paket programı içerisinde ShelXS-97 programı kullanılarak çözülmüştür. Yapısı çözülen kristallerin deneysel ve teorik hesaplarının uyumunu karşılaştırmak için arıtım işlemleri ShelXL-97 programı kullanılmıştır. İlgili kristallerin yapı çözümü ve arıtımı yapıldıktan sonra fiziksel ve geometrik hesaplamaları PLATON programı kullanılarak yapılmıştır. Bütün arıtım işlemleri ve ilgili hesaplamalar bittikten sonra kristal yapının üç boyutlu grafik çizimi için ORTEP3 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, crystal and molecule structures of [Cd(C9H10NO2)2 (C6H6N2O) (H2O)2], [C30 H34 N2 Ni O10], [C18H22N4O4] and [C20H22N4O3] compounds are examined by using X-ray diffraction methods. Crystals, which data has been collected for each one, structure solve done by ShelXS-97 program in WinGX pack program. After structures determined, refinement process done by ShelXL-97 program to fit experimental data to calculated data. After all these process PLATON program is used to calculate physical and geometrical properties of each crystal. And for the last step ORTEP3 program is used to draw three dimensional views of crystal structures.