Mermer tozu katkılı yalıtım levhası yapıştırma harçlarının performanslarının i̇ncelenmesi̇
Examining the performance of marble powder doped insulation board adhesive
- Tez No: 382368
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; yalıtım levhası yapıştırma harçlarının içerisindeki hammadde olan dolomitin yanı sıra, farklı oranlarda mermer tozu katkısının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Katkılı yalıtım levhası yapıştırma harçlarında kullanılacak mermer tozunun nem, elek analizi, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, çekme dayanımı, su emme, priz başlangıç ve yayılma deneyleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde mermer tozunun nem oranın % 1'den düşük, tane boyutunun ise dolomite göre +710 mikron ve -125 mikron fraksiyonlarının fazla olduğu görülmüştür. Deneyler sonucunda ise elde edilen değerlerin TSE' ye uygun olduğu tespit edilmiştir. XRD sonuçlarına göre mermer tozunun kalsiyum karbonat oranı ve hatrurit oranı fazla çıkmıştır. Mermer tozunun dolomitle birlikte kullanımı ekonomik yönden de incelenmiş ve maliyet hesabı yapılarak daha avantajlı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, research focused on that marble waste sand can be used with the dolomite at different amounts in the adhesive mortars. At the adhesive mortars with additive have been tested; compress strength, flexural strength, pulling strength, water absorption, initial setting time and spreading tests. All these marble waste sand's humidity, chemical structure and particle size have been examined. All results are show that marble waste sand's humidity lower than % 1 and particle size amounts over 710 micron and under 125 micron is more than dolomite. The ratio of calcium carbonate, marble powder according to the XRD patterns and hatrurite rate is more increased. Additionally, dolomite marble waste sand's usage has been examined economically and calculations are show that has advantage economically.