Mermer tozu katkılı polimer matrisli hibrit kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of marble powder filled polymer matrix hybrid composites
  1. Tez No: 527858
  2. Yazar: TOLGA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLAY SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye‟de maden sektörünü inceleyecek olursak yüksek bir hızla geliştiğini ve büyüdüğünü görürüz. Bu büyümede en fazla paya sahip alanlardan biri mermer sektörüdür. Ülkemizin erken evre jeolojik kuşakta yer alması sonucu metamorfik kayaç türlerinin fazla olması nedeniyle mermer rezervleri çok fazladır. Mermer rezervleri genellikle Ege bölgesi ağırlıklı olmak üzere Marmara ve İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Yüksek rezerve sahip olması nedeniyle mermer sektörü ülkemizde yüksek bir ekonomik paya sahip alanlardan biridir. Mermer, kireçtaşının yüksek sıcaklık ve basınç altında uzun yıllar metamorfizması sonucunda oluşmuş bir kayaç türüdür. Mermer eski çağlardan beri insanlığa hizmet etmiş ve günümüz koşullarında hala etkin olarak kullanılan bir malzeme türüdür. Bu malzeme türü çok çeşitli renk ve ayrıntılarda olabildiği gibi aynı zamanda zengin fosil çeşitleriylede değerine değer katmaktadır. Mermer inşaat, yapı ve dekorasyon kaplamaları, heykel, aksesuar malzemeleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Mermerin çok çeşitli kullanım alanı olduğu düşünülürse, aslında hayatımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Bütün halinde mermerin insan sağlığına bir zararlı etkisi olmadığı düşünüldüğünde inert bir malzeme olarak kabul görmektedir. Ancak, mermer blok üretimi, mermerlerin katrak haline getirilmesi ve mermerlerin kullanılacak alana göre istenilen ölçüye indirilmesi gibi işlemlerde atık mermer tozları açığa çıkmaktadır. Bu tozlar mermer sektöründe çalışanlar için uzun vadede zararlı etkiye sahip olabilmektedir. Ayrıca tarım sektöründe çevre etkileri olumsuzdur. Mermer tozu atıkları genel olarak seramik üreticileri tarafından değerlendirilmektedir. Ancak atık miktarı çok fazla olduğundan atık problemi devam etmektedir. Atık mermer tozundan ekonomiye daha fazla katkı sağlanması ve çevreye olan zararlı etkilerinin azaltılması için polimer kompozit malzemede kullanımı değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasında mermer tozu ile birlikte kaolininde polipropilen (PP) içerisinde hibrit olarak kullanılması sağlanmıştır. Üretilen kompozit malzemelerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) incelemeleri ile, mekanik özellikleri çekme ve eğilme testleri kullanılarak ve termal özellikleri de dinamik mekanik analiz (DMA), termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) cihazları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
If we examine the mining sector in Turkey, we see that it is rapidly growing. One of the areas with the largest share in this growth is the marble sector. Marble reserves are very high due to the fact that our country is located in the early stage geological belt and the resultant metamorphic rock types are high. Marble reserves are mainly located in the Marmara and Central Anatolia regions, predominantly in the Aegean region. Due to its high reserves, the marble sector is one of the areas with a high economic share in our country. Marble is a type of rock formed by metaformism of limestone under high temperature and pressure for many years. Marble is a type of material that has served humanity since ancient times and is still being used effectively in today's conditions. It can increase its value with rich fossil varieties as well as a wide variety of colors and details. Marble is mostly usedin construction, building and decoration covering, sculpture, and in many other areas. If marble is thought to have a wide variety of uses, it is actually seen how important it is in our lives. Marble is considered an inert material when it is considered that there is no harmful effect on human health. However, waste marble dusts are exposed in processes such as marble block production, marbling of marbles and reduction of the marble to the required area according to the area to be used. These dusts can have harmful effects on the long-term for workers in the marble sector. In addition, environmental effects are negative in the agricultural sector. Marble dust waste is generally recycle by ceramic manufacturers. However, since the amount of waste is too much, the problem of waste continues. The use of marble dust in polymer composite materials has been assessed in order to contribute more to the economy and reduce harmful effects to the environment. In this thesis study, it has been possible to use polypropylene (PP) in kaolin hybrid together with marble dust. The morphological structures of the produced composite materials are investigated by scanning electron microscopy (SEM), mechanical properties using tensile and bending tests and thermal properties with dynamic mechanical analysis (DMA), thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC