Mermer tozu katkılı PUR kompozit malzemenin ısı ve ses yalıtım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of heat and sound insulation properties of PUR composite material with marble powder additive
  1. Tez No: 544778
  2. Yazar: YUSUF EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte mermer kullanımı ve mermer işletmeciliği madencilik sektörünün en önemli alanlarından birisi haline gelmiştir. Mermer üretimi yapan sanayi işletmelerinin başlıca sorunlarından birisi mermerin kesimi sırasında ortaya çıkan toz artıklardır. Ortaya çıkan bu artıklarının değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Burdur bölgesinde mermer üretimi yapan mermer işletmesine ait toz artıkların, poliüretan ile karıştırılarak, ısı ve ses yalıtım değerlerinin incelenmesi ve yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Çalışmada farklı hacimsel oranlarda mermer tozu ve poliüretan karışımlarının, ses yutum katsayıları, ses iletim kaybı katsayıları ve ısıl iletkenlik değerleri deneyler yapılarak karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarında mermer tozunun karışımdaki hacimsel artışıyla, ses yutum katsayısı ve ses iletim kaybı katsayısı değerlerinde artış meydana gelmiştir, bunun yanı sıra ısıl iletkenlik katsayısı değerlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments, the use and production of marble has become one of the most important areas of the mining sector. One of the main problems of the industrial enterprises engaged in marble production is the dust that arises during the cutting of the marble. Evaluation of these wastes is important. The aim of this study is to investigate the heat and sound insulation values of the marble powder belong to marble producer in Burdur region with mixing with the polyurethane and provide usability as a building material. In this study, sound absorption coefficients, sound conduction loss coefficients, and thermal conductivity values of the mixtures of marble powder and polyurethane in different volumetric ratios were compared. In the experiment results, with the increase marble powder volumetrical in mix, sound absorption coefficient and the sound transmission loss coefficient increased but values in thermal conductivity coefficient decreased.