Bağımsız süspansiyonlu halk otobüsünde ağırlık merkezi değişiminin dönme karakteristiğine etkisinin analizi
Analysis teh effects of spin characteristics due on center of gravity changes in indeoendent suspensioned public buses
  1. Tez No: 382369
  2. Yazar: GÖKHAN ÖTNÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Motorlu taşıtlardaki aktif sürüş güvenliğine verilen önemin artması sonucunda son yıllarda üzerinde araştırma yapılan en önemli konulardan birisi de fren sistemleridir. Frenleme performansı doğrusal ve yanal eğilim gibi birçok parametreye bağlı olarak değişmektedir. Frenleme anında taşıtın yük/ağırlık dağılımı; temel olarak aşırı dönerlik, az dönerlik ve tarafsız karakteristiğini belirlemektedir. Yapılan çalışmada, bağımsız süspansiyonlu otobüsün, farklı yolcu konumları, yolcu adetleri ve otobüsün üzerine konulması planlanan envanterin yer tespiti için matematiksel modeli oluşturulmuştur. Çalışmada MSC.ADAMS/Car programı kullanılarak farklı yolcu konumlanmaları ve yükleme gibi durumlarında 100 metre yarıçaplı virajdaki frenlemesi incelenmiş ve taşıtın ağırlık merkezine konumuna göre frenleme anındaki davranışı belirlenmiştir. Taşıtların virajlarda ani frenleme ile yoldan çıkmalarını önlemek için yapılacak olan dizaynlarda yolcu, koltuk konumları ve aracın üzerine ilave edilecek materyallerin konumu da göz önünde bulundurulmaktadır. Ağırlık merkezinin doğru bölgede oluşması durumunda taşıtın tarafsız dönme karakteristiğinde stabil hale geldiği belirlenmiş ve ağırlık merkezinin taşıtın ön ve orta bölümde konumlanma durumunda ani frenleme ile yoldan çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in security of active drive on motor vehicles, one of the most important subject which is investigating in recently years is breaking system. Performance of breakes depends on many of parameters. As linear and lateral gradient. Distribution of vehicle load/ weight basicly determines excensive spinning, few spinning & neutral characteristic. In this study, mathematical model is developed for positions of different of passengers, number of passengers and the location of the planned inventory which will be placed on the bus. In this scientific research, MSC. Adams/car software programme is used. Different passenger positioning, and after loading, breaking action in 100 meter radius bend is analyzed. In addition, according to location to the gravity center of vehicle, some of the vehicles went off road in breaking action. In order to prevent this went of road action, desing of passengers, location of seats, and materials that will be assembledon vehicle must be considered. Due to tive distriction of gravity center, vehicle is identifred as stable in neutral spinning characteristic. In the situation of locating gravity centers of forth of vehicle, by excessive breaking action, went off vehicles from road is observe.