Yüksek tansiyon hastaları için mobil uzman sistem tasarımı
Mobile expert system design for hyper tension patients
  1. Tez No: 382370
  2. Yazar: FATİH KAZDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek tansiyon, sürekli takip ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Yüksek tansiyon hastaları günümüzde hastalıklarının takip işlemlerini ve beslenme alışkanlıklarını düzenli bir şekilde yapamamaktadırlar. Hastaların bu takip ve kontrollerinde doktorlara yardımcı olmak amacıyla bir uzman sistem tasarımı geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında ilk olarak yüksek tansiyon hastalığı, tedavi, kontrol ve takip süreci ile alakalı bilgiler toplanmıştır. Daha sonra gerekli literatür taraması yapılarak ekranlar ve uzman sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan bu uzman sistem ile yüksek tansiyon hastalarının tedavisi için gerekli olan bilgiler depolanmış ve beslenme alışkanlıkları düzeltmek için ise günlük diyet önerilerinde bulunulmuştur. Geliştirilen uzman sistem gönüllü olarak yüksek tansiyon hastaları tarafından kullanılmış ve sonuç olarak hastaların; diyet listesine ve ölçüm saatlerine bağlı kaldıkları, tansiyon verilerinin normal seviyeye daha yakın olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma tedaviyi her an kontrol edebilmek adına Android işletim sistemine sahip mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmıştır. Geliştirilen bu çalışma ile yüksek tansiyon hastalarının tedavisi için depolanan bilgiler online ortama aktarılarak, yüksek tansiyon hastaları her an her yerde doktor kontrolü altına alınabilir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is an illness which requires a perpetual long-term follow up. Patients suffering from hypertension are not able to follow up their diets regularly. In an effort to assist doctors in this laboring pursuit, a specialized system design has been developed. In this thesis survey, data related to the hypertension disease and its treatment, control and follow up were collected. Thereafter, screens and specialized system were designed upon a fundamental literature review. With this specialized system, required data to treat the patients will be gathered and stored along with the facility of offering daily based diets so as to regulate their nutritional habits. The specialized system mentioned above was experimented upon the volunteer hypertension patients and as a result, they were observed to have abided by their diet lists and measurement hours. Accordingly, their tension data also revealed the fact that the values were closer to the normal level. This survey has been designed as compatible with the mobile devices that have Android Operating System in order to provide continuous monitoring of the treatment process. Upon specialized this research, available stored data to cure the hypertension patients can now be transferred to online media and the patients can be in care of doctors omnipresently.