1-(2-hidroksietil)-2-imidazolidion (2-HEI) 'in yumuşak çelik korozyonuna 0,5 m HCl çözeltisi içinde etkisi
The inhibition effect of 1-2(hyroxyethyl) i̇mi̇dazoli̇di̇none 2-(HEI) on the corrosion performance of mild steel in 0,5 m HCl solution
  1. Tez No: 382391
  2. Yazar: AYŞEN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DEHRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1-(2-Hidroksietil)-2-İmidazolidion 2-(HEI)'ın yumuşak çelik korozyonuna karşı 0,5 M HCl çözeltisi içinde potansiyodinamik polarizasyon, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve lineer polarizasyon direnci (LRP) methodlar ile araştırılmıştır. Ayrıca inhibitör etkisi farklı sıcaklıklarda incelenmiş ve yumuşak çelik yüzeyinin morfolojisi inhibitörsüz ve inhibitörlü ortamda taramalı elektron mikroskobu ile incelemiştir. İnhibitör etkinliği, inhibitör derişimi artıkça artmıştır ve sıcaklık artıkça azalmıştır. Potansiyodinamik polarizasyon sonuçları çalışılan inhibitörün karma bir inhibitör gibi davrandığını göstermiştir. Yumuşak çelik yüzeyinde 2-HEİ'nin adsorpsiyonun Langmuir izotermine uyduğu belirlenmiştir ve Kads, ∆G○ads gibi termodinamik parametreler hesaplanıp tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İnhibition performance of 1-2(hyroxyethyl)-2-imidazolidinone against corrosion on mild steel (MS) in 0.5 M HCl solution investigated at different concentration and temperature by potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and linear polarization resistance (LPR) methods . And also the surface morphology of MS was examined with scanning electron microscopy (SEM) in absence and presence inhibitör. The inhibition efficiency increased with increasing inhibitor's concentration, but decreased with the increase in temperature .The potentiodynamic polarization results indicated that all the studied inhibitors act as mixed type. 2-HEİ adsorption on the MS surface obeyed the isotherm of Langmuir and the thermodynamic parameters; Kads, ∆G○ads were also calculated and discussed.