Klinik ve gıda kaynaklı enterokoklar tarafından üretilen bakteriyosinin bazı patojen bakteriler üzerine antimikrobiyel aktivitelerinin karşılaştırılması
Comparison of antimicrobial activitiy against some pathogenic bacteria of bacteriocins produced by clinical and food borne enterococci
- Tez No: 382395
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, hem gıda kökenli hem de klinik kaynaklı enterokok suşlarından (E. faecium ve E. faecalis) kısmi saflaştırma ile bakteriyosinler elde edilmiş ve bu bakteriyosinlerin bazı patojen mikroorganizmalara (Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus ve Salmonella Enteritidis) karşı antimikrobiyel aktiviteleri karşılaştırılmıştır. 20 adet enterokok suşundan elde edilen bakteriyosinlerin, 13'ü S. Enteritidis'e karşı (L13, P18, JS1, A1, E5, NS1, 226, 227, 228, V105, V188, V150, V198) ; 8'i B. cereus'a karşı (L13, JS1, A1, E5, LS1, 226, 227, V198); 4'ü E. coli'ye karşı (L13, P18, 227, V98), ve 1'i de S. aureus'a karşı (L13) antimikrobiyel etki göstermiştir. Gıda kaynaklı enterokok suşu olan L13 (E.faceium) çalışmamızda kullanılan tüm patojen mikroorganizmalar üzerine antimikrobiyel etki göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda daha çok gıda kaynaklı enterokok suşlarının doğal koruyucu olarak kullanım potansiyelleri üzerinde durulmuştur. Diğer yandan, klinik kaynaklı enterokokların da yüksek antimikrobiyel aktiviteye sahip bakteriyosin üretmeleri, bunların da doğal koruyucu olarak kullanılma potansiyellerinin araştırılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, bacteriocins were obtained from Enterococci strains isolated from both foods and clinical sources by partial purification and antimicrobial activity of these bacteriocins against some pathogenic microorganisms (Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus and Salmonella Enteritidis) were compared. The 13 of 20 bacteriosins obtained by Enterococcus strain showed antimicrobial effect against S. Enteritidis ((L13, P18, JS1, A1, E5, NS1, 226, 227, 228, V105, V188, V150, V198), 8 of 20 have an antimicrobial effect against B. cereus (L13, JS1, A1, E5, LS1, 226, 227, V198), 4 of 20 have an antimicrobial effect against E. coli (L13, P18, 227, V98) and 1 of 20 have an antimicrobial effect against S. aureus (L13). Food origin enterococus strain L13 (E. faceium) shows the antimicrobial effect on all of the pathogen microorganisms which used in our study. In studies so far, food-borne strains of enterococci mostly have focused on the potential use as a natural preservative. On the other hand, enterococci of clinical origin also produce bacteriocins with high antimicrobial activity and this situation also emphasizes the need to investigate their potential use as a natural preservative.