Arıtma çamuru uygulamalarının bazı ağaç türlerindeki etkilerinin araştırılması
The effects of sewage sludge applications on several tree species
  1. Tez No: 382396
  2. Yazar: GÜLBİN ÇETİNKALE DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada“Gökova–Akyaka Atık Su Arıtma Tesisi”nden alınan arıtma çamurunun Liquidambar orientalis Mill. (Anadolu Sığla Ağacı), Platanus orientalis L. (Çınar) ve Pinus pinea L. (Fıstık Çamı) bitki türlerinde toprağa serilerek kullanımının bitki gelişimi ve toprak üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 450 m2'lik açık alanda yürütülen çalışma 3 tekerrürlü olarak, tesadüf parselleri bölünen bölünmüş deneme desenine göre kurulmuştur. Denemede arıtma çamuru 2 yıl boyunca 4 ayda bir olacak şekilde, toplamda 12 kez, 20 kg/m2 dozunda uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; arıtma çamuru kullanımının L. orientalis türünde 20 kg/m2'yi aşmayacak şekilde kullanımının uygun olduğu ve bu miktarda bitkilerde zararlı etkilerin ortaya çıkmadığı sonucuna ulaşılmıştır. P. orientalis türünün ise artan arıtma çamuruna daha rahat tepki verdiği ve yılda 60 kg/m2 miktarında kullanımı uygun bulunmuştur. Ancak P. pinea türünde arıtma çamuru kullanımının uygun olmadığı, farklı uygulamaların araştırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda arıtma çamurlarının doğal veya tahribata uğramış alanlarda kullanımları, tarımsal kullanımları ve kentsel yeşil alanlarda kullanımları yönünden öneriler getirilmişti
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the effects of the sewage sludge on plant growth and soil. The sludge material that was supplied from“Gökova–Akyaka Wastewater Treatment Plant”was laid on the soil of Liquidambar orientalis, Platanus orientalis and Pinus pinea. The research was carried out on a 450 m2 field in Ortaca Municipality Parks and Gardens Unit and was established on random parcels split-split plot design. In the experiment, sewage sludge was applied as 20 kg/m2 dose and totally 12 times once in four months during two years. When the results are determined; it's found out that it's suitable to use up to 20 kg/m2 sewage sludge on L. orientalis and it didn't cause any harm on this species. Alternatively, it's found out that it's suitable to use 60 kg/m2 sewage sludge on P. orientalis and the plant reacted well on growth. However, it's found out that the usage of sewage sludge was not appropriate for P. pinea. It's recommended to make a different application on another research with this species. According to the results, the usage of the sewage sludge suggestions are made on the damaged fields, agricultural usage and urban green field usage