Adana ili park ve peyzaj alanlarında zararlı olan Sternorrhyncha (Hemiptera) (Aleyrodidae, Coccoidea, Aphididae) türlerinin saptanması
Studied on Sternorrhyncha (Hemiptera) (Aleyrodidae, Coccoidea, Aphididae) in parks and ornamental plants in Adana
- Tez No: 382397
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY, DOÇ. DR. MEHMET BORA KAYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmada; Adana İli'nde bulunan park ve peyzaj alanlarında zararlı olan Sternorrhyncha (Hemiptera) alt takımı içerisinde yer alan Aleyrodidae, Coccoidea ve Aphidoidea türlerinin saptanması amaçlanmıştır. Yapılan sörveyler sonucunda 34 bitki familyasından 1755 örnek toplanmıştır. Yapılan teşhisler sonucunda Aleyrodidae (16 cinse bağlı 26 tür), Aphididae (18 cinse bağlı 34 tür), Acanthococcidae (1 cinse bağlı 1 tür), Asterolecaniidae (1 cinse bağlı 1 tür), Coccidae (6 cinse bağlı 8 tür), Diaspididae (17 cinse bağlı 25 tür), Kermesidae (1 cinse bağlı 1 tür), Margorodidae ( 1 cinse bağlı 1 tür) ve Pseudococcidae (3 cinse bağlı 7 tür) familyalarına bağlı toplam 104 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Bemisia giffardi (Kotinsky, 1907), Diaspidiotus uvae (Comstock, 1881), Massilieurodes setiger Goux, 1939, Myzocallis walshii (Monel, 1879), Pealius mori Iaccarino, 1989, Phenacoccus solenopsis (Tinsley, 1898), Russellaspis pustulans (Cockerell), 1893, Siphoninus finitimus Silvestri, 1915, Torosaspis farsianus (Balachowsky & Kaussari, 1955) ülkemiz için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study; studied on Sternorrhyncha (Hemiptera) (Aleyrodidae, Coccoidea, Aphididae) in Parks and Ornamental Plants in Adana. Considering the surveys 1755 samples from 34 plant families were collected. The results of the diagnostic total of 104 species belonging to the 9 families were identified; Aleyrodidae (from 16 genus; 26 species), Aphididae (from 18 genus 34 species), Acanthococcidae (from 1 genus; 1 species), Asterolecaniidae (from 1 genus; 1 species), Coccidae (from 6 genus 8 species), Diaspididae (from 17 genus 25 species), Kermesidae (from 1 genus 1species), Margorodidae (from 1 genus 1 species) ve Pseudococcidae (from 3 genus 7 species). From these species; Bemisia giffardi (Kotinsky, 1907), Diaspidiotus uvae (Comstock, 1881), Massilieurodes setiger Goux, 1939, Myzocallis walshii (Monel, 1879), Pealius mori Iaccarino, 1989, Phenacoccus solenopsis (Tinsley, 1898), Russellaspis pustulans (Cockerell), 1893, Siphoninus finitimus Silvestri, 1915, Torosaspis farsianus (Balachowsky & Kaussari, 1955) are the first recorded in Turkey.