Su altı ultrasonik test düzeneği tasarımı ve imalatı
Underwater ultrasonic test apparatus design and manufacturing
- Tez No: 382455
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde tahribatsız muayene yöntemlerinin en önemlilerinden biri olan ultrasonik muayene ile ilgili çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışma ile ultrasonik muayenede; yüzeye yakın hataların ve muayene parçasının yüzeyinin düzgün olmamasından dolayı hataların tespit edilememesi ayrıca farklı açılarda konumlanmış hataların tespitinde birden fazla prob kullanma gereksinimlerinden kaynaklanan problemleri en aza indirmek için su altı test düzeneği tasarlayıp imalatını gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda normal bir prob kullanarak malzemenin %100 muayenesini yapabilmek için cihazda kullanılacak probun hem üç eksende lineer hareketini hem de açısal hareket etmesini sağlayan bir düzenek tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan düzenek ile su içinde çeşitli numuneler üzerinde deneyler yapılmıştır. Daha sonra aynı numuneler üzerinde kontak test yöntemi kullanılarak deneyler yapılıp ikisi arasındaki deney sonuçları karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde düzenek ile su içinde gerçekleştirilen deneylerde her türlü hatanın tespit edilebildiği ve ayrıca kontak testteki gibi açılı konumlanmış hatalar için açılı prob kullanma gereksiniminin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study was conducted about ultrasonic inspection which is one of the most significant non-destructive method. In the ultrasonic inspection with this study; due to lack of proper inspection of the surface of the particle, and in order to minimize the errors close to the surface and moreover in the detection of defects located at different angles, problems arising from the need to use multiple probes; to design underwater test machinery and to realize its' manufacturing are aimed. Accordingly, with using a normal probe, to examine 100 % inspection of material, a mechanism was designed to provide both the linear motion in three axes and a mechanism for angular movement of the probe which will be used in the device. Experiments were performed with the designed machinery on various samples in water. Then, experiments were performed on the same samples with using contact test procedure and both of the experimental results were compared. As a result of obtained findings, in experiments carried out with the machinery in water, all kinds of error can be detected and, morever for angled located mistakes as in the contact test, it is seen that there is no need to use an angled probe.