Kavramsal değişim yaklaşımı ve işbirlikli öğrenmenin, öğrencilerin fen başarısına, fen dersine karşı tutumlarına ve kavramları günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeylerine etkisi
The effect of conceptual change approach and cooperative learning method on the students' science achievement, attitude towards science and the level of ability to associate concepts with daily life
- Tez No: 382475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, kavramsal değişim yaklaşımı ve işbirlikli öğrenme yönteminin, öğrencilerin fen başarısına, fen dersine karşı tutumlarına ve kavramları günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Edirne İli, bir devlet ilköğretim okulunun 8. sınıflarında öğrenim gören 44 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, akademik başarı testi (ABT), fen dersine yönelik tutum ölçeği (TÖ), kavramları günlük yaşamla ilişkilendirebilme testi (KGYİT) kullanılmıştır. Çalışma, iki farklı öğrenci grubunda gerçekleştirilmiştir. Bu gruplardan birincisi; kavramsal değişim yaklaşımının uygulandığı Deney Grubu 1, ikincisi; işbirlikli öğrenme yönteminin birleştirme tekniğinin uygulandığı Deney Grubu 2 grupları olarak belirlenmiştir. Ölçümlerden elde edilen veriler, SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Programı) 20 programı ile ANCOVA ve t-testi istatistiksel teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin fen başarısı ve kavramları günlük yaşamla ilişkilendirebilme düzeylerinde kavramsal değişim yaklaşımının işbirlikli öğrenme yöntemine göre olumlu etkileri belirlenirken, fen dersine yönelik tutumları üzerinde işbirlikli öğrenme yönteminin daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of conceptual change approach and cooperative learning on the students' science success, attitude towards science lessons and effect on the level of associating concepts with daily life was searched. The sample of the study is consisted of forty-four students studying at 8th grade of a public school in Edirne within 2011-2012 academic years. In this research, academic achievement scale (AAS), attitude scale (AS), the test of associating concepts with daily life (TACDL) was used. The study was carried out in two groups of students. The first of these groups is determined as Experimental Group 1 which combination technique of conceptual change approach was applied and the second one was determined as Experimental Group 2 which the cooperative learning method was applied on it. Data obtained from measurements was evaluated by using program of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20 ANCOVA and t-test statistical techniques. As a result, the data showed that conceptual change approach increased the student achievement and it was found that the level of associating concepts with daily life affected positively. Students' attitudes towards science lessons, was affected positively by cooperative learning method.