Gümülcine (Komotini) konutları cephe özellikleri (XIX. yy sonu- XX. yy başı)
The facade features of the house buildings of Komotini late XIX. – early XX.
- Tez No: 382474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR KAPROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kentleri oluşturan bina ve çevreleri sosyal kültürel ve fiziki bir çevre oluşturmaktadır. Bu çevrenin incelenmesi ile modernleşme yolunda ilerleyen bir şehrin sakinlerinin zaman içindeki ihtiyaç ve tercihlerinin ne şekilde geliştiği görülmektedir. Çalışmanın ele aldığı konutlar inşa edildikleri dönem içinde kentin gelişme aşamalarının bir parçası olmaları sebebiyle dönemin bir çeşit tarihi belgelerini oluşturmaktadırlar. Konutların değerli bir belge niteliğinde korunması gereğinden envanter çalışması ile belgelenmeli, mekansal, yapısal ve üslupsal açıdan değerlendirilmelidir. Toplumun geçmişini yansıtan bu sivil mimari örnekleri toplumun her bireyinin geçmişinin bir parçası olan tarihi belgelerdir. Gümülcine'de yer alan XIX. yy sonu XX. yy başı konutların değerlerini ortaya koymak amacı ile çalışmanın birinci bölümünde çalışmaya giriş, amaç ve çalışma süresince kullanılan yönteme yer verilmektedir. İkinci bölümde Gümülcine'nin tarihine, şehrin doğal, sosyal ve yapay çevresini oluşturan özelliklere değinilmiştir ve konutlarda görülen mimari akım ve stillerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde incelenen 52 konutun cephe özelliklerine göre sınıflandırması yer almaktadır. Bu bölümde konutlar oluşturulan ayrımlama içinde sınıflandırılmıştır. Her konut için hazırlanan envanter fişinde konutların temel cephe özellikleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde cephelerde karşılaşılan özellikler tek tek incelenip cephe hareketleri, doluluk boşluk ilişkileri, giriş sokak ilişkileri, silmeler ve cepheye özellik kazandıran unsurlar belirlenmiştir. Sonuncu bölümde konutların belge niteliği taşıdığına ve kentlerin geleceğinin sağlıklı bir şekilde planlanması için öncelikle geçmişinin sağlıklı bir şekilde öğrenilmesi gerektiğine değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The buildings and their surroundings consist a social,cultural and physical environment. The studying of this environment shows how the choices of the habitants change through time. The housings that this study deals with are part of a specific period of the town's history so they have a value of historical document. These housings should be preserved and taken inventory and should be accepted as historical evidence. In order to demonstrate the value of the housing building in Komotini-Gümülcine in the late 19th-early 20th century, in the first part of the study there are the entrance, purpose and the method of the study. In the second part the history, the natural, social and artificial environment of Gümülcine-Komotini is given. Also the architectural styles that are seen on the housings are examined. In the third part there is the segmentation and classification of the 52 buildings that are to be analyzed and the inventory index cards that analyze the basic facade features. In the fourth part the basic features that are seen on the facade are analyzed one by one. In the conclusion it is mentioned the fact that these buildings have the value of historical evidence and we ought to preserve them