Trakya'daki lagüner göllerin gastropod (Gastropoda: Mollusca) faunası
Gastropod (Gastropoda: Mollusca) fauna of lagoonal lakes in Turkish Thrace
  1. Tez No: 382486
  2. Yazar: ELÇİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ELİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Trakya'da yer alan ve lagüner göl oluşumuna sahip bazı içsularda gerçekleştirilen bu çalışmada, sucul Gastropod faunasının araştırılması ve Türkiye'de yapılan taksonomik çalışmalara katkıda bulunulması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda, toplam 11 adet gölden elde edilen Gastropoda (Mollusca)'ya ait materyal, taksonomik ve ekolojik açıdan değerlendirildi. Araştırma sonunda, 11 familyaya ait toplam 15 tür belirlenirken, bunlardan Theodoxus (Theodoxus) fluviatilis (Linneaus, 1758), Viviparus viviparus (Linneaus, 1758), Bithynia tentaculata (Linnaeus, 1758), Ecrobia ventrosa (Montagu, 1803), Borysthenia naticina (Menke, 1845), Lymnaea stagnalis (Linnaeus, 1758), Radix auricularia (Linnaeus, 1758), Radix labiata (Rossmässler, 1835), Haitia acuta (Draparnaud, 1805), Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758)'un Trakya'daki içsulardan önceki çalışmalarda da kaydedildiği ancak, Stagnicola palustris (Müller, 1774) ve Planorbis (Planorbis) intermixtus Mousson, 1874 türlerinin ve daha önce Trakya çevresindeki denizel alanlardan bildirilen Bittium reticulatum (da Costa, 1778), Rissoa membranacaea (Adams, J., 1800) ve Rapana venosa (Valenciennes, 1846) türlerinin ise Trakya'daki içsulardan ilk kez kayıt ediliyor olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study which was performed in some inland waters forming as lagoon formation located at Turkish Thrace was aimed to investigate the aquatic gastropod fauna, and thus to contribute to the researches on the subject. For this purpose, the samples belonging Gastropoda (Mollusca) which were obtained from the total of 11 lakes were evaluated in terms of taxonomically and ecologically. Consequently, while it was identified 15 species belonging to 11 families including Theodoxus (Thedoxoxus) fluviatilis (Linneaus, 1758), Viviparus viviparus (Linneaus, 1758), Bithynia tentaculata (Linnaeus, 1758), Ecrobia ventrosa (Montagu, 1803), Borysthenia naticina (Menke, 1845), Lymnaea stagnalis (Linnaeus, 1758), Radix auricularia (Linnaeus, 1758), Radix labiata (Rossmässler, 1835), Haitia acuta, (Draparnaud, 1805), Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758) which have been reported from the previous studies performed at inland waters in Turkish Thrace, the species Stagnicola palustris (Müller, 1774) and Planorbis (Planorbis) intermixtus Mousson, 1874, and the species Bittium reticulatum (da Costa, 1778), Rissoa membranacea (Adams, J., 1800), Rapana venosa (Valenciennes, 1846) which are known from marine ecosystem of Turkish Thrace were reported as first records at inland waters in Turkish Thrace.