Kuantum kuyularında lazer etkisi
Effect of laser quantum wells
  1. Tez No: 304660
  2. Yazar: SELİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada kuantum kuyularına hapsedilen bir elektronun özellikleri incelendi. Sonlu kuantum kuyusuna hapsedilen bir elektrona dış elektrik ve manyetik alan uygulandı. Buna ilaveten, sonlu kuyuda yabancı atomun etkisine bakıldı ve kuyudaki elektronun bağlanma enerjileri yabancı atomun farklı konumları için hesaplandı. Hesaplamalar da varyasyon yöntemi kullanıldı. Daha sonra lazer ışını araştırıldı ve yabancı atomlu sonlu kuantum kuyusu içindeki bir elektrona lazer uygulandı. Yabancı atomlu lazer hesaplamalarında varyasyon metodu kullanılamadığı için sonlu farklar metodu kullanıldı. Hesaplamaların tümü taban durum enerji düzeyi için yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated the properties of an electron confined in quantum well. External electric and magnetic field were applied to the electron confined in finite quantum well. In additional, investigated effects of a hydrogenic impurity and calculated the binding energy of the electron for different impurity positions in finite quantum well. In the calculations were used the variation method. Then the laser-ray was investigated, and the laser applied to an electron confined in finite quantum well with a hydrogenic impurity. In the laser calculations with a hydrogenic impurity was used the finite difference method to be not used variation method. All calculations were performed at the ground state energy level.