Gökçekaya Baraj Gölünde (Ankara) faaliyet gösteren kafes alabalık işletmelerinin sosyo-ekonomik durumu sorunları ve çözüm önerileri
Socio-economical status of cage trout farming companies operating on Gökçekaya Dam Lake, Ankara and their problems and recomendation for solutions
- Tez No: 382498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BİRCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Ankara ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren Gökçekaya baraj gölündeki alabalık kafes işletmelerini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı alabalık işletmelerinin sosyo-ekonomik durumunu, yetiştiricilik sırasında karşılaşılan kuruluş, mekanizasyon, yetiştiricilik, hastalık, pazarlama, teknik ekip, iş sağlığı ve güvenliği sorunlarını tespit etmektir. Ayrıca sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmamızda Ankara ilinde kayıtlı olarak tespit edilen Gökçekaya baraj gölündeki 12 işletme ele alınmıştır. İşletmelerde çalışanlar ve sahipleri ile yüzyüze görüşme usulüyle anket yapılarak veriler toplanmıştır. İşletmecilere durum tespiti için 80 adet soru yönetilmiştir. Araştırma sonunda; incelenen işletmelerin tamamı dağ eteğinde ve baraj suyunu kullanarak ağ kafeslerde alabalık yetiştiriciliği yapılmakta olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin % 70 'i adi ortaklık, % 30' u özel kuruluştur. İşletmelerin yıllık balık üretiminin satışı % 29'u perakende, % 71'i ise toptandır. İşletmelerde sıklıkla Streptokokkosis, Vibriosis, Yersiniosis, Furunklozis hastalıklarına rastlanmıştır. Bu hastalıklara yönelik tedavi, koruma ve kontrol önlemleri uygulanmaktadır. İşletmelerin birçoğu faaliyete yeni geçtikleri için kapasitelerini yeterli şekilde kullanamamaktadır. İşletmelerin teknik kapasitesinin yükseltilmesi için eğitim verilmeli, işletme alet ve ekipmanların modernizasyonu yapılmalıdır. Teknik eleman kadrosu güçlendirilerek, yetiştiricilik alanında karşılaşılan sorunlara geçici değil, daimi çözümler bulunmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the cage trout farming companies operating on Gökçekaya Dam Lake in Ankara province. The purpose of this work is to determine the socio-economical status of trout farms as well as the issues such as establishment, mechanization, trout culture, diseases, marketing, professional team and, health and safety at work. As a result of determination of these issues, recommendations for sustainable farming have also been put forward. Twelve cage farming facilities on Gökçekaya Dam Lake registered in the province Ankara were surveyed to obtain the data. The survey was undertaken by direct communication with the owners and workers of the facilities. In order to reach a conclusion 80 questions have been directed to concerned people i.e., owners and/or employees. It was revealed that all of the companies are non-governmental private establishments. Of these, 70% are limited companies and the rest has been owned by single individuals. Marketing of annual trout production includes wholesale and retail. Most of the production is wholesale (71%). Remaining 29% is sold directly to the final consumers. Diseases in the facilities are diagnosed as Streptoccocosis, Vibriosis, Yersiniosis, Furunkulosis. Treatment, precautions and control technics relating to these diseases are applied accordingly. Because most of the establishments are recently founded, they are not able to use full capacity of the farms. In order to improve the usage of technical capacity employees should be trained and equipment in the facilities should be modernized. As a conclusion the number of educated professionals should be strengthened and definite measures for the problems incurring during trout farming should be sought and applied instead of seeking solutions when the problem occurs.