Asi Nehri'ndeki dişli sazancık balığının [Aphanius mento (Heckel, 1843)] bazı biyolojik özellikleri
Some biological aspects of pearl-spotted killifish [Aphanius mento (Heckel,1843)] in the River Asi̇
  1. Tez No: 382500
  2. Yazar: HAKAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNAZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma da, Mayıs 2012-Nisan 2013 tarihleri arasında Asi Nehri'nde yakalanan 334 adet Aphanius mento (Heckel, 1843) türünün bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Bu örneklerin % 39,82 (133)'si erkek, %60,18 (201)'i dişi bireylerden oluşmaktadır. Maksimum V yaşına kadar birey saptanmış ve bireylerin total boy dağılımı 19,2-50,5 mm arasında, ağırlığı ise 0,11-2,20 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Erkek, dişi ve tüm bireyler için sırasıyla boy-ağırlık ilişkisi W=0,000007*TL3,2367, W=0,000005*TL3,3386 ve W=0,000005*TL3,3241 bulunmuştur. von Bertalanffy büyüme parametreleri erkekler için L∞= 49,85mm, W∞= 2,188 g, k= 0,269 yıl-1, t0= -2,170 yıl olarak ve dişiler için L∞= 51,46 mm, W∞= 2,588 g, k= 0,208 yıl-1, t0= -2,856 yıl olarak hesaplanmıştır. Aphanius mento türünün erkek, dişi ve tüm bireyler için pozitif allometrik büyüme tespit edilmiştir. Aylık gonadosomatik indeks değeri E:0,101; D:0,134 (Ağustos) ile E:4,308; D:9,228 (Mayıs) arasında değişmiştir. Üreme sezonunun Mayıs ayında başladığı ve Ağustos ayına kadar devam ettiği belirlenmiştir. Fekondite 5 ile 258 adet/dişi arasında olup ortalaması ise 57,0±7,33 adet/dişi olarak belirlenmiştir. Yumurta çapının 0,2 - 1,6 mm arasında değiştiği ve ortalama yumurta çapının ise 0,8±0,04 mm olarak saptanmıştır. Kondisyon faktörü E: 1,051; D:1,021 ile E:2,485; D:2,551 arasında değişmiş olup, ortalama kondisyon faktörü erkekler için 1,701±0,026 ve dişiler için 1,591±0,022 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was to investigate some biological aspects of 334 Aphanius mento (Heckel, 1843) specimens caught from Asi River, between May 2012 and April 2013. The maximum age group was determined as V, and the specimen's total length between 19.2 and 50.5 cm, and weight between 0.11 and 2.20 g. The length-weight relationships were found W=0.000007*TL3.2367 for males, W=0.000005*TL3.3386 for females and W=0.000005*TL3.3241 for all individuals. von Bertalanffy growth parameters were estimated as L∞= 49.85 mm, W∞= 2.188 g, k= 0.269 year-1, t0= -2.170 year for males, and L∞= 51.46 mm, W∞= 2.588 g, k= 0.208 year-1, t0= -2.856 year for females. Positive allometric growth patterns was all populations, females and males of Aphanius mento specimens. GSI values according to months varied between M:0.101, F:0.134 (August) and M:4.308, F:9.228 (May). Spawning takes place from the beginning of May until August. Fecundity varied between 5 and 258 oocytes, average fecundity was 57.0±7.33 oocytes. Egg diameter varied from 0.2 to 1.6 mm and mean egg diameter was 0.8±0.04 mm. Condition factor varied between M: 1.051, F: 1.021 and M: 2.485, F: 2.551, and average condition factor was 1.701±0.026 for males and 1.591±0.022 for females.