İşitme engelliler ile ilgili farklı meslek gruplarının ve ailelerin bu konudaki bilgi düzeyleri
  1. Tez No: 38250
  2. Yazar: CANAN GÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kulak Burun ve Boğaz, Education and Training, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Çalışmamızda, işitme engelliler ile ilgili kişilerin işitme kaybı hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla, işitme engelinin çeşitli özellikleri hakkında 20 sorudan oluşan bir anket hazırlanmıştır. Bu anket, işitme engelli çocuğun tanı, tedavi ve rehabilitasyonu aşamalarında önemli rol oynayan aileler ve değişik alanlardaki uzmanlara uygulanmıştır. Hazırlanan anket Ankara ilinde rastgele olarak seçilen 64 pediatrist, 50 pratisyen doktor, 35 işitme engelliler ile çalışan eğitimci, 93 normal işiten çocuk ailesi, 98 işitme engelli çocuk ailesi, 71 ilkokul öğretmeni ve 44 işitme engelliler ilkokul öğretmeni tarafından cevaplandırılmıştır. Anketteki sorular tüm gruplar göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde, en düşük puan 15, en yüksek puan 95, ortalama başarı puanı ise 63 olarak bulunmuştur. İşitme engelliler ile çalışan eğitimciler ve işitme engelli ilkokul öğretmenleri 74 puan alarak en yüksek başarıyı göstermişlerdir. Pratisyen doktorlar 70, pediatristler 67 ve işitme engelli çocuk aileleri 63 puan alarak orta derecede başarı göstermişlerdir. Normal ilkokul öğretmenleri 57, normal işiten çocuk aileleri 54 puan alarak anketteki en düşük başarıyı göstermişlerdir. Çalışmamıza katılan grupların aldıkları başarı puanlarının, bu grupların işitme engelinin tanı, tedavi ve rehabilitasyonunda oynadıkları önemli rol göz önünde bulundurulduğunda yeterli düzeyde olmadığı sonucuna varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, a 23 item-questionnaire on various aspects of hearing loss has been prepared to assess the knowledge and role of professionals and families who work and/or live with the hearing impaired in early diagnosis, treatment and rehabilitation of hearing loss. Randomly selected 64 pediatricians, 50 general practitioners, 35 educators of hearing impaired, 93 parents having normally hearing child, 98 parents having hearing impaired child, 71 primary school teachers and 44 primary school teachers who employed and/or lived in Ankara and working with the hearing impaired children completed and returned the questionnaire. When the questionnaire was examined for all groups, minimum score of 15, maximum score of 95 and average score of 63 were found. Special educators and primary school teachers working with the hearing impaired children were able to get the highest score of 74 among other groups. General practitioners, pediatricians and parents having hearing impaired child were able to get the scores of 70, 67, 63 respectively and showed a moderate success rate. Primary school teachers and parents having normally hearing child showed a low success rate by getting the lowest scores of 57 and 54 respectively among other groups. It is concluded that success rates of groups participated in this study are not satisfactory when one must notice very important contributions to early diagnosis, treatment and rehabilitation by these groups. 46