Normal işitenlerde gürültü öncesi ve sonrası ABR bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 38251
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroşirürji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurosurgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışmamız, normal kulaklara belirli şiddette geniş bant gürültü verilerek işitsel beyin sapı cevaplarının ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla 23 kişi (46 kulak ) deney grubu olarak kullanılıp, gürültü öncesi ve sonrası beyin sapı işitsel cevaplan ölçülmüştür. Geçici eşik değişikliği meydana getirebilecek optimum düzeydeki gürültü şiddetini belirlemek için 11 normal işiten kişi ( 22 kulak) kalibrasyon grubu olarak kullanılmıştır. Kalibrasyon grubundan elde edilen optimum GED değeri 15 dakika süre ile 100 dB pe SPL olarak belirlenmiş ve deney grubunda bu değer kullanılmıştır. Rutin odyolojik testlerden sonra 23 vakanın 46 kulağından gürültü öncesi işitsel beyin sapı cevaplan elde edilmiştir.Kalibre edilmiş 1 00 dB pe SPL şiddetindeki geniş bant gürültü 15 dakika süre ile aynı kulağa uygulanarak dinlendirilmeden ABR ölçümleri yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda, gürültüden hemen sonra elde edilen I.,111. ve V. dalgalarda uzama tespit edilmiş ve bu dalgalar istatiksel açıdan önemli bulunmuştur. Aynca I - III tepelerarası dalgalar arasında ki uzama istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Çalışmamızda elde ettiğimiz diğer bir sonuca göre kadınlarda III. ve V. dalga latensi ve III - V dalga latensi erkeklere göre daha kısa bulunmuştur. Bu bulgular istatistiksel açıdan önemlidir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is to measure Auditory Brainstem Response (ABR) in normal ears, after masking with white noise. For this, the ABR measurements were done pre-and post-masking in 23 normally hearing persons (46 ears). 1 1 normally hearing persons (22 ears) were studied as a calibration group, in order to determining the optimum masking level that causing TTS. The optimum masking level that was causing TTS, was determined as 100 dB pe SPL in 15 minutes and this value was used in study group. Premasking ABR results were determined in 23. persons (46 ears) after conventional audiological tests were done. After calibrated 100 dB pe SPL white noise was applied to the ear for 15 minutes and the ABR measurments were recorded at the same ear without wasting time. As a result, increasing weve latencies wave seen in I., HI. and V. waves and these increasing is found statistically significant, In addition increasing I-TJI interpeak latency is also found statistically significant. HI. and V. waves latencies and III-V interpeak latencies of women are found shorter than men. This is another result of our study that is found statistically significant. 36