Kekik yağı (Origanum onites) kullanımının süt içen siyah alaca buzağılarda gelişim performansı üzerine etkisi
The effects of oregano oil usage in milk on holstein calf growth performance
  1. Tez No: 382510
  2. Yazar: HÜSEYİN BAHADIR ÖZALPAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAPKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, kekik yağının (Origanum onites), süt içen Siyah Alaca buzağıların gelişim performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, üç grupta toplam 29 buzağı kullanılmıştır. Birinci grup buzağılara sadece tam yağlı süt, ikinci grup buzağılara tam yağlı süte ilaveten her bir lire sütte 100 mg ve üçüncü gruplara ise tam yağlı süte ek olarak her bir litresinde 150 mg kekik yağı verilmiştir. Sütten kesim ağırlığı (kg), günlük canlık ağırlık artışı (gr), sütten kesim yaşı (gün), günlük kaba yem tüketim miktarı (gr), günlük kesif yem tüketim miktarı (gr), toplam süt tüketimi (kg), yemden yararlanma oranı (kg), kaba yem tüketmeye başlama yaşı (gün), kesif yem tüketmeye başlama yaşı (gün) ve ishal değerlendirme puan ortalamaları, I., II. ve III. grup buzağılar için sırasıyla; 59.4±8.51, 61.6±9.28, 60.3±7.63 kg; 340±19, 448±16.9, 385±17.7 gr; 60.6±6.8, 53.4±7.2, 55.1±6.5 gün; 101.7±17.5, 116.8±19, 111.62±11.3 gr; 510.7±59.8, 541.5±71.2, 521±90.1 gr; 252.5±10.1, 225.5±9.1, 232.3±8.2 litre; 1.80±0.5, 1.47±0.8, 1.64±0.4 kg; 13.6±1.1, 10.7±1.5, 12±1.2 gün; 11±2.4, 9.1±3, 10.3±3.2 gün ve 2.85±0.79, 1.08±0.31, 2.15±0.53 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate effects of use essential oil (Origanum onites) on growth performance of drinking milk Holstein Friesian calves. Twenty nine calves were allocated into three groups, on was based on 10 % of live weight which was determined weekly. First group calves were fed whole milk. Second group calves were fed whole milk plus 100 mg/lt (w/u) essential oil per litre milk. Third group calves were fed whole milk plus 150 mg/lt (w/u) essential oil per litre milk. All calves were kept individual pens during the experiment. Average weaning live weight (kg), daily live weight gain (gr), weaning age (days), daily hay intake (gr), daily concentrate intake (gr), totally milk intake (kg), feed conversion rate, initial hay cosuming age (days), initial concentrate consuming age (days) and diarrhea frequency score (count) for first, second and third group calves were 59.4±8.51, 61.6±9.28, 60.3±7.63 kg; 340±19, 448±16.9, 385±17.7 gr; 60.6±6.8, 53.4±7.2, 55.1±6.5 days; 101.7±17.5, 116.8±19, 111.62±11.3 gr; 510.7±59.8, 541.5±71.2, 521±90.1 gr; 252.5±10.1, 225.5±9.1, 232.3±8.2 litre; 1.80±0.5, 1.47±0.8, 1.64±0.4 kg; 13.6±1.1, 10.7±1.5, 12±1.2 days; 11±2.4, 9.1±3, 10.3±3.2 days and 2.85±0.79, 1.08±0.31, 2.15±0.53 respectively.