İşitme kayıplı ve normal işiten çocukların gelişimlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 38252
  2. Yazar: FULYA YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kulak Burun ve Boğaz, Education and Training, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
37 ÖZET Çalışmamızda, dili kazanmadan önceki dönemde her iki kulakta da 36 dB ve üzerinde işitme kaybı olan çocukların gelişimlerinin, normal işiten çocukların gelişimlerine göre gecikmelerinin olup olmadığı ve işitme kaybının gelişim alanlarına olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 12 -75 ay arasındaki 105 kız, 127 erkek olmak üzere, işitme cihazı kullanmamış ve eğitim almamış, iki kulağında da sensörinöral işitme kaybı olan çocuklara Denver Gelişimsel Tarama Testinin kişisel - sosyal, dil, ince ve kaba motor bölümleri uygulanmıştır. Araştırmamızda, işitme kaybının tüm derecelerde dilin gelişimini etkilediği tesbit edilmiştir. Orta derecede işitme kaybı olan çocukların dil gelişimleri dışında normal işiten çocukların gelişimlerine göre gecikmelerinin olmadığı, orta ileri, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan çocukların ise tüm alanlarda gecikmelerinin olduğu bulunmuştur, işitme kaybının dil gelişiminden sonra en çok,70dB HL ve üstünde işitme kaybı olan (konuşma seslerini duymayan) işitme kayıplı çocukların ince ve kaba motor gelişimlerini etkilediği tesbit edilmiştir. Dil gecikmesi veya yoksunluğunun diğer gelişim alanlarını 55 dB HL ve üstündeki işitme kaybı derecesinden sonra etkilemeye başladığı bulunmuştur. Araştırmamız sonucunda, çocuğun işitme kaybı olduğu yaşta dil dışındaki alanlarda gecikmesi olmasa bile, kavramsal dilin gecikmesi veya yoksunluğunun diğer alanların da gelişiminde gecikmelere yol açabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY The present study verified the development of hearing handicapped (36 dB HL or more hearing loss in both ears that was present before the period of language acquisition) in comparison with the normal children. The impact of hearing loss on various developmental areas was investigated. The study group consisted of 105 girls and 127 boys that had bilateral sensoryneural hearing loss. Denver Developmental Screening test that consisted of person-social, language, gross motor and fine motor fields was applied to the subjects had no previous hearing aid experience or education. The results of this study revealed that all degrees of hearing loss had some influence on developing language skills. Children with moderate hearing loss had no developmental delay except in language skills, however subjects with moderate-severe, severe and very severe hearing loss had developmental delay in all the fields of development Hearing loss had, besides language development, the greatest negative effect on fine and gross motor skills of children with hearing losses equal to or exceeding 70 dB HL (that are unable to hear sounds of talking) loss. The results indicated that the delay or lack of language development had negative impact on the other developmental fields especially hearing losses that exceeded 55 dB HL. It is concluded in the present study that, the hearing handicapped child that has delay in the development of perceptive language skills is also expected to have delay in the other fiels of developmental fields.