Çok kenarlı yüzeysel temellerin sayısal analizi
Numerical analyses of multi-edge footings
- Tez No: 382529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, kum zemine oturan çok kenarlı (+, T, H ve kare kesitli) yüzeysel temellerin davranışı sayısal olarak incelenmiştir. Analizlerde sonlu elemanlar yöntemi esasına dayanan PLAXIS 3D Foundation bilgisayar programı kullanılarak zemin-temel sisteminin yükleme sonucu oluşan göçme aşamaları modellenmiştir. Kum zemin davranışının modellenmesinde Pekleşen Zemin Modeli kullanılmıştır. Analizlerin doğruluğu ve tutarlılığını belirleyebilmek için laboratuvar ortamında yapılan deneyler modellenmeye çalışılmış, uyumluluğun belirlenmesinin ardından parametrik çalışmalara geçilmiştir. Çok kenarlı temeller üzerinde yapılan analiz sonuçlarından elde edilen değerler, yaklaşık olarak aynı alana sahip kare temellerin taşıma gücü kapasitesiyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of the multi-edge shallow footings (+, T, H and square shaped) was numerically investigated. In the numerical analyses, the collapse mechanism of the soil-footing system was simulated using the finite element based computer program Plaxis 3D Foundation. The Hardening Soil Model was used to model the sand soil behavior. For obtaining the accuracy and the consistency, the laboratory model tests were simulated, and then, extra parametric analyses were performed. The numerical results of multi-edge footings were compared with the results of square shaped footings having similar areas.