Mezopor yapılı silika sba-15 sentezi ve uranyum sorpsiyonunun kesikli ve dinamik sistemlerde incelenmesi
Synthesis of silica sba-15 with mesoporous structure and investigation of its uranium sorption in batch and dynamic systems
- Tez No: 382561
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, oldukça düzenli hekzagonal yapıda, 5.83 nm çapında homojen gözenek boyut dağılımına ve 707.5 m2/g yüzey alanına sahip SBA-15 (Santa Barbara Amorphous) sentezlenmiştir. Sentezlenen malzemenin karakterizasyonu XRD, SEM, yüzey alanı ve porozite analizleri ile yapılmıştır. Karakterizasyonu yapılan adsorbanın uranyum adsorpsiyonunda kullanımı, kesikli ve sürekli yöntemlerle incelenmiştir. Kesikli yöntem için merkezi kompozit tasarım yöntemi ile deney tasarımı hazırlanmıştır. Hazırlanan tasarım modelinin ANOVA (analysis of variance) analizi yapılarak, model ile deneysel veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, SBA-15 (Santa Barbara Amorphous) has been synthesized which is in highly ordered hexagonal structure, with very high surface area (707.5 m2/g) and homogeneous pore size distribution (5.83 nm). The characterisation of the synthesized material was done by using XRD, SEM, surface area and porosity analysis. Characterized material SBA-15 was studied in the use of uranium adsorption with batch and fixed bed column methods. For batch studies, an experimental design was prepared with central composite design method. The ANOVA (analysis of variance) analysis for prepared experimental design was made to check experimental values and predicted values.