Bentonitik bir kilin adsorplama özelliklerinin ısıl aktivasyon ile değişimi
Variation in adsorptive preperties of a bentonite clay with the heat activation
- Tez No: 5707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi BENTONİTİK BİR KİLİN ADSORPLAHA ÖZELLİKLERİNİN ISIL AKTİVASYON İLE DE?İŞİMİ Hale ULU SOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yüksel SARIKAYA 19.87, Sayfa: 82 Jüri: Doç.Dr. Yüksel SARIKAYA Doç.Dr. Ali ÇULFAZ Doç.Dr. Ayla ÇALIMLI Eskişehir yöresinden sağlanan klorit-attapulgit karışımı bentonitik bir kilin adsorplama özelliklerinin ısıl aktivasyon ile değişimi incelenmiştir. Tümü 200 mesh elekten geçecek şekilde öğütülen kilden alman örneklerin sırayla 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900 ve 1000°C sıcaklıklarda 2 saat süreyle ısıl aktivasyonu yapılmıştır. Orjinal kil ve aktivasyondan elde edilen örnekler üzerinde azotun 77K'deki adsorpsiyon ve desorpsiyon izotermleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon izotermleri yardımıyla her- bir örneğin özgül yüzey alanı B noktası, Brunauer-Emmet- Teller, de Boer Lippens ve Harkins-Jura yöntemleri ile bulunarak sonuçlar birbiri ile kıyaslanmıştır. Desorpsiyon izo termlerinden özgül mezogözenek hacimleri bulunarak, mezogözenek boyut dağılımlarına geçilmiştir, özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacimlerinin ısıl aktivasyon sıcaklığı ileIV değişimi örneklerin DTA ve İR eğrileri de göz önüne alınarak tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Killer, adsorpsiyon, ısıl aktivasyon, gözeneklilik, gözenek boyut dağılımı, yüzey alanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis VARIATION IN ADSÖRPTIVE PROPERTIES OF A BENTONITE CLAY WITH THE HEAT ACTIVATION Hale ÜLUSOY Ankara University Graduate School of Naturcü. and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA 1987, Page : 82 Jury: Assoc. Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA Assoc.Prof.Dr. Ali ÇULFAZ Assoc.Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI Variation in adsorptive properties of a clay sample containing attapulgite and cloride supplied from Eskişehir region with the heat activation has been investigated. Samples taken from the clay sieved through a 200 mesh sieve have been activated at 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000°C respectively for two hours. Adsorption and desorption isotherms of original and activated samples have been determined by the adsorption of nitrogen at 77K. Specific surface area of each sample based on B point, Brunauer -Emmet -Teller, de Boer Lippens and Harkins-Jura methots has been calculated by using adsorption isotherms and the results have been compared each other. The specific mezopore volume and mezopore-VI size distribitions have been determined by appliying desorption isotherms. The variation in spesific. surface area and spesific pore volumes with activation temperature were discussed in using DTA and IR curves of the samples. KEY WORDS : Clays, adsorption, heat activation, porosity, pore size distribution, surface area.