Gediz deltası ve Kuş Cenneti (İzmir) sularının bazı ağır metal derişimlerinin saptanması
Detection of some heavy metal concentrations in Gediz Delta and Bird Paradise of İzmir
  1. Tez No: 382572
  2. Yazar: SERPİL YILDIRIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gediz Deltası'nda yer alan ve biyoçeşitlilik açısından uluslararası öneme sahip İzmir Kuş Cenneti'ni tehdit eden unsurları belirlemek ve çevreye zarar verebilecek ağır metallerden Cd, Cr, Cu, Fe, Pb, Zn ve Al'un derişimlerini araştırmak amaçlı tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin yer aldığı alanlardan su örnekleri alınmıştır. Analiz sonuçları, çalışma alanında geçmiş yıllarda yapılmış su analizleri ile karşılaştırılarak, günümüzde hangi elementlerin, standart değerlerin üstünde olduğu nedenleri ve etkileriyle birlikte irdelenmiştir. Alınan su analizleri önceki çalışmalarda yapılan analizler ile karşılaştırıldığında Cr, Pb element değerlerinin standart değerler içinde yer aldığı saptanmıştır. Cd, Cu, Fe, Zn ve Al element değerleri ile Elektriksel İletkenliğin ise standart değerlerin üstünde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to detect the factors and concentration heavy metals that can harm to environment such as Cd, Cr, Cu, Fe, Pb, Zn and Al which threat an area - İzmir Bird Paradise - has international importance for biodiversity in Gediz Delta. Thus, water samples were taken from the area where found the fresh and brackish water ecosystems. The result of analysis on water samples were compared the analysis taken in the past years. In this way, it was examined the elements which is above the standard value of the ratio of elements, together with their causes and effects. The results of this comparison showed that Cr, Pb have standard values. On the other hand the elements of Cd, Cu, Fe, Zn, Al and Electrical Conductivity have values above of standard values.