Dünyadaki bazı uygulamalar bağlamında yeşil şehircilik kavramının irdelenmesi
Analysis of some applications of green urbanism in the world
- Tez No: 382573
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF HEPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kentleşme çok önemli bir olgudur, fakat plansız kentleşme sağlıksız bir dünya yaratmıştır. Özellikle kentlileri, hızlı nüfus artışı, plansız sanayileşme ve çevre kirliliği gibi çok çeşitli sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Bu plansız gelişimin etkisiyle küresel ısınma gibi çevre sorunları ortaya çıkmıştır. Konuyla ilgili sorunlarının önlenmesi için teşvik uygulamaları başlatılmalıdır. Bu sayede yeşil şehircilik vizyonuna sahip kentleşme stratejileri oluşturulmasına katkı sağlamak üzere, başta ABD ve Avrupa kentleri, bu araştırma vasıtasıyla yeşil şehircilik uygulamaları yönüyle irdelenmiştir. Bu bağlamda araştırma projesinin amacı genel olarak; günümüz şehirciliğinde son yıllarda giderek daha çok dile getirilmiş olan peyzaj şehirciliği, sürdürülebilir şehircilik, ekolojik şehircilik, yeşil şehircilik vb. kavramları irdeleyerek çok yönlü olarak tartışmıştır. Araştırma alanlarını; bu konuda iyi örneklere ve uygulamalara sahip ABD ve Avrupa'dan seçilen bazı örnek kentler ve projeler (Yeşil Avrupa Başkenti ve Dünya Yeşil Şehir Endeksi rapora göre), dünyanın 5 kıtasında (Avrupa, Amerika, Asya, Afrika, Avustralya), 50 farklı ülkede yeşil şehircilik bağlamında yapılmış olan çalışmalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urbanization is important but an unplanned Urbanism has created an unhealthy World. İt has brought a lot of environmental issues, for example rapid increase in population unplanned industrialization and environmental pollution. And the unplanned development had given rise to issues that led to Global warming. To face the challenges, there is a need to engage into practices that could help to amend the issues. This has led to the main aim of the project which involved evaluating American and European cities in regards to the past and present issues concerning urban areas in terms of Green Urbanism. To keep up with the vision of green urbanism in countries newly involved or are yet to take up the practice. The scope of the study generally included Urban Planning, Urban Ecology, Landscape Urbanism and Sustainable Urbanism. 50 Cities from 5 continents ranging from Europe, America, Asia, Africa and Australia respectively have been used as materials in the research. A look into previous reports from European Green Capital and Green City Index had also been used as a method of analysis. The material gathered had made it possible to identify the existing environmental issues and the possible solution. The research has a potential of promoting good practices of Green Urbanism. İt can been taken into consideration as a stepping stone for researchers interested in the same field.