Sofralık sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinin depolanmasında farklı kükürt dioksit jeneratörlerinin etkinliğinin araştırılması
Research on efficiency of different sulphur dioxide generators on storability of fresh table sultana seedless grapes
- Tez No: 382575
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 2013 ürün yılında farklı kükürt dioksit (SO2) jeneratörlerinin sofralık sultani çekirdeksiz üzüm çeşidinde depolama süresine ve kaliteye etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Manisa ili Sarıgöl İlçesinde bir üretici bağından tam olum döneminde hasat edilen Sultani Çekirdeksiz üzümlerin bir grubu; a) SmartPac ‰0, b) SmartPac ‰0.5, c) SmartPac ‰1, d) SmartPac ‰2 açıklık bulunan ambalaja konup, ağzı klipslerle kapatılmıştır. Diğer grup ise kasalar içindeki polietilen torbaların içine konarak ön soğutmadan sonra; a) Üzümlerin üstüne, b) Üst ve altına SO2 petleri konarak, c) SO2 petleri konmadan (kontrol) ağzı klipslerle kapatılmıştır. SmartPac, SO2 üst ve SO2 üst - alt petleri sırasıyla 4,5 g, 6,5 g ve 6,5 g – 1,5 g sodyum metabisülfit içermektedir. Üzüm meyveleri -0.5oC ve %90 oransal nemde 120 gün süreyle depolanmıştır. Depolama süresince SmartPac ambalajlarında SO2 konsantrasyonu kararlı bir şekilde azalmış, 45 günlük depolama sonunda saptanamamıştır. SO2 petleri uygulananlarda depolama süresince SO2 konsantrasyonu 8-18 ppm arasında değişmiştir. Tüm uygulamalar, ağırlık kaybını belirgin şekilde sınırlandırmıştır. Farklı SO2 jeneratörlerin üzüm tanelerinin saptan kopma kuvvetine, rengi, suda çözünür kuru madde, titre edilebilir asit miktarı, olgunluk indeksi ve pH değerine etkisi birbirine benzerlik göstermiştir. Kontrol ve SmartPac uygulamalarında sırasıyla 2 ve 3 aylık depolama sonrası görülen çürüklük gelişimleri ve salkım esmerleşmesi önemli düzeyde olmuştur. Sultani Çekirdeksiz üzümü, SmartPac uygulananlarda 2 ay, SO2 üst ve SO2 üst-alt pet uygulananlarda ise 4 ay süreyle başarıyla depolanabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different sulphur dioxide (SO2) generators on quality and storability of fresh Sultana Seedless table grapes. Grapes were harvested at fully ripe stage from a vineyard in Sarıgöl township of Manisa province. The experiment was conducted as two groups. The first group of samples were packaged and enclosed with SmartPac packages that have different perforation ratio as a) SmartPac ‰0, b) SmartPac ‰0.5, c) SmartPac ‰1, and d) SmartPac ‰2. The second group of the samples were packed in polyethylene MAPs. After the precooling process, the SO2 pads were placed at different positions as a) above the grapes b) at the top and bottom and c) no SO2 pads as the control group and then closed. SmartPac, with SO2 pads above the grapes and top - bottom had 4.5 g, 6.5 g and 1.5 g and 6.5 g of SO2 respectively. Samples were stored at -0.5oC and 90% relative humidity for 120 days. During the storage period, SmartPac's SO2 content indicated a stable decrease and after 45 days there were no SO2 gas remaining in the packages. The samples that were placed with SO2 generating pads remained at SO2 concentrations ranging between 8 and 18 ppm during the storage. All trials limited the weight loss, significantly. Different SO2 generating pads showed similar effects on berry removal force, L*, a*, b* values, total soluble solids, titratable acidity, maturity index and pH. After 2 and 3 months of storage, decay development and stem browning became significant in the control group and SmartPac applications. The results showed that the Sultana Seedless grapes can be stored successfully for 2 months in SmartPac packages and 4 months in SO2 generating pads.