Sivas ili Koyulhisar ilçesi heyelan alanı zemininin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
The research of the landslide area ground of Koyulhisar district in Sivas with geophysical methods
  1. Tez No: 382628
  2. Yazar: DEMET ÖVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma alanı Koyulhisar (Sivas)'ın kuzeyindeki heyelan alanıdır. Bu çalışma ile heyelan alanı kısaca SRT ve GPR olarak adlandırılan iki jeofizik yöntem ile incelenmiştir. Profil hatları genel olarak KD-GB yönlü ve KB-GD yönlü seçilmiştir. Profil boyları ise yönteme göre 50-60 m'ler arasında değişmektedir. Toplam 24 adet jeofizik ölçüm profili vardır. Çalışma alanında topoğrafik ölçüler de alınmış ve modellemede topoğrafik düzeltme yapılmıştır. Bu çalışmada jeofizik verilerin uygun yazılımlarda modellenmesi ile 2B modeller ile VP hızı hesaplanmıştır. Buna göre yaklaşık 20 m derinlikten bilgi alınmıştır. Ayrıca VP değerleri üstten alta doğru ortalama 300, 1000 ve 2000 m/sn olarak hesaplanmıştır. Tabaka kalınlıklarının ise 4 ve 10 m civarında değiştiği görülmüştür. Jeofizik modellerden kayma yüzeyi derinliği ise 3-10 m derinliklerde değiştiği görülmüştür. Ayrıca heyelan ana kayası sismik hızının VP=2000 m/sn'den daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bu bilgiler ışığında çalışma alanında heyelan oluşma riskinin bulunduğu ve heyelan tipinin düzlemsel kaymalar olduğu anlaşılmıştır. Jeofizik modellerde tabaka eğimlerinin genel olarak topoğrafya ile aynı yönlü ve KD yönlü olduğu ve 50'den fazla olduğu anlaşılmıştır. Özellikle yağışlı dönem sonunda ve bu alana yeni yüklerin bindirilmesi sonucunda, gevşek birimin kayma yüzeyi boyunca D'ya doğru yer değişmesi yüksek ölçüde olasılıklıdır. Ayrıca bu çalışma, bu alanda yapılan ilk jeofizik çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study area is the landslide area in the north of Koyulhisar (Sivas). In this study, the landslide area was investigated by two geophysical methods called as briefly SRT and GPR. Profile lines are generally selected NE-SW and NW-SE direction. Profile lengths are from 50 to 60 m according to the method used. The number of geophysical profiles is 24. Topographic measurements were taken in the study area and modeling is made topographic correction. In this study, geophysical data are modeled with the appropriate software and seismic velocities (VP) are obtained from 2D seismic model. The depth of researching the seismic study is approximately 20 m. In addition, VP values are calculated respectively average 300, 1000 and 2000 m/sec. Layer thickness varies around 4 and 10 m. According to the geophysical models the depth of the slip surface is around 3 and 10 m depth. In addition, the seismic velocity of the bedrock of the landslides was understood to be higher than VP=2000 m/sec. According to these, it was understood to be a risk of landslide and“planar sliding”of the landslide type in the work area. Geophysical models, it was understood to be general in the same direction and NE direction topography with and to be more than 5 degrees tilt of the layer. Especially at the end of the rainy period and as a result of the new load put in this field, the change eastward along the sliding surface of the loose unit will be highly probable. Moreover, this study was the first geophysical studies in this area.