Sivas ili ve çevresinde orymridae (Chalcidoidea: Hymenoptera) türleri üzerinde nümerik taksonomik çalışmalar
Numerical taxonomic studies on species of ormyridae (Chalcidoidea:Hymenoptera) in sivas province and its surroundings
- Tez No: 382633
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma kapsamında Sivas ili ve çevresinde Ormyridae familyasının türleri üzerinde belirli sayıda morfolojik karakter belirlenip, nümerik taksonomik analizler yapılarak, seçilen karakterlerin tür teşhisindeki yeterliliği, güvenilirliği, türler arasındaki akrabalık derecesinin belirlenmesi ve yeni teşhis anahtarlarının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada özellikle Palearktik bölgeye ait olan anahtarlar kullanılarak teşhisleri yapılmış olan Ormyrus cinsine ait 6 türün dişi bireyleri incelenerek, nümerik taksonomik analizler için 100 morfolojik karakter belirlenmiş ve belirlenen bu karakterler 249 örneğin her biri için ölçülmüştür. Ölçümler sonucu elde edilen veriler ile PAST bilgisayar paket programı kullanılarak Temel Bileşenler Analizi, Temel Koordinat Analizi ve Kümeleme Analizi olmak üzere üç farklı nümerik taksonomik analiz yapılmıştır. Yapılan Temel Bileşen ve Koordinat analizleri sonucunda, belirlenen karakterlerin, Orymrus cinsine ait 6 türü tamamen birbirinden ayıracak yeterlilikte ve güvenilirlikte olduğu gösterilmiştir. Yapılan kümeleme analizi ile Orymrus cinsine ait 6 türün birbirleriyle olan akrabalık dereceleri belirlenerek, bu türlerin iki ayrı ana grup oluşturduğu gösterilmiştir. Belirlenen karakterlerle yapılan teşhis anahtarıyla tanımlanan türler ile literatürdeki anahtarlarla yapılan teşhislerle tanımlanan türler arasında bir uyumluluk olduğu gözlenmekle birlikte, türlerin teşhisinde kullanılabilecek yeni karakterlerde tespit edilmiştir. Sonuç olarak, seçilen karakterlerin tür teşhisindeki yeterliliği ve güvenilirliği ispatlanmış olup, tür teşhisinde kullanılabilecek yeni karakterler ve türler arasındaki akrabalık ilişkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to carry out a numerical taxonomical study of Ormyridae species occurring in Sivas and its surrounding. A certain number of morphological characters are selected and analyzed under numerical taxonomic approach in order to test their efficiency and reliability in identification as well as key characters and also in determination of the degree of relationship among species. Six species of Ormyrus are identified using Palearctic keys. The selected 100 morphological characters for numerical taxonomic analyses are measured for 249 female individuals. The datasets obtained from measurements were analyzed under Principal component analysis, basic coordinates analysis and cluster analysis in PAST computer software package. The principal component analysis and basic co-ordinates analysis revealed that the characters investigated are efficient and reliable for identification of the six species of Ormyrus. The relationships among six species were determined by cluster analysis. The analysis recovered two main group of species. The identification key produced by the result of present study were mostly consistent with the current keys in the literature but some new characters were determined for identification of the species. As a results, the investigated characters were determined to be efficient and reliable in species identification. In addition, some new characters for species identification were determined and a preliminary relationship of the species were recovered.